Na wczasach w Chorwacji spróbowałam tego deseru. Idealnie pasuje do kawy
Słodkie wspomnienia z wakacji? Tego smaku nie zapomnę długo. Rozata to jedna z najlepszych słodkości na jaką można skusić się w Chorwacji. Receptura pochodzi z rejonu Dubrownika, a jej korzenie ponoć sięgają aż średniowiecza. Rozata jest lekka, karmelowa i uzależniająca, dlatego teraz przygotowuję ją w domu.
02.08.2024 07:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chwila wytchnienia po zwiedzaniu zalanego słońcem Dubrownika? Musi być coś słodkiego, co doda energii i postawi na nogi. Dlatego rozeta i kawa to w kawiarniach zestaw niemal obowiązkowy i jak przyjemny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długa tradycja
Rozata jest częścią dziedzictwa Republiki Dubrownickiej, deser jest wciąż bardzo popularny. Przepis był przekazywany z pokolenia na pokolenie, a jego korzenie mają sięgać setek lat wstecz. W końcu średniowieczny Dubrownik odwiedzany był przez kupców z całej Europy. Składnikiem, który ma wpływ na wyjątkowość tego deseru, jak sama nazwa wskazuje, jest likier różany (w Dubrowniku nazywany "rosalin").
Różany akcent
Poza dodatkiem likieru różanego rozata bardzo przypomina znane desery na zimno. Lubisz francuski creme brulee lub hiszpański flan? Zakochasz się w rozacie. To pyszny pudding z karmelową polewą. Latem podaje się ją schłodzoną, więc świetnie orzeźwia. Cukru w niej nie brakuje, więc dodaje energii. Rozatę najlepiej przygotować wieczorem, dobrze schłodzić w lodówce. Wtedy wyjmowanie deseru z foremek będzie łatwiejsze. Rozata to rodzaj "odwróconego" deseru. Na początku łatwiej go przygotować w małych miseczkach, kokilkach do zapiekania niż w większym naczyniu.
Chorwacja na słodko
Rozata to deser numer jeden, ale w Chorwacji słynie jeszcze z tych dwóch słodkości.
Samborskie kremówki – kremówki pochodzą z Samborza, miasteczka położonego ok. 200 km od Zagrzebia. Te ciastka mają bajeczny w smaku krem, dwie warstwy chrupiącego ciasta francuskiego i do tego cienką warstwę bitej śmietany.
Zagorskie strucle – ten deser wywodzi się północno-zachodniej części Chorwacji. Strucle powstają z kilku warstw ciast, które nadziane jest serem lub owocami. Strucle są gotowane w osolonej wodzie lub smażone na maśle, aż staną się złociste i chrupiące. Podawane są na ciepło lub na zimno. Mogą być polane miodem, karmelem lub posypane cukrem.
Chorwacka rozata
Składniki:
- 6-10 łyżek cukru na karmel,
- 6 jajek,
- 6 łyżek cukru,
- 500 ml mleka,
- 2 łyżki cukru waniliowego,
- skórka starta z jednej cytryny,
- likier różany d smaku.
Sposób przygotowania:
- Cukier na karmel rozpuść na małej mocy palnika. Gdy cukier się rozpuści, zwiększ moc palnika, by nabrał brązowego koloru.
- Karmel rozprowadź po ściankach ceramicznej miski lub małych miseczkach - zależnie jak zaplanowany jest deser.
- Mleko podgrzej z cukrem aż do jego rozpuszczenia. Potem odstaw do ostygnięcia.
- Jajka ubij z cukrem waniliowym, mikserem lub ręczną trzepaczką.
- Do ubitych jajek dodaj mleko, skórkę z cytryny oraz likier różany, wymieszaj.
- Przygotuj blachę, do której wlej wodę. Umieść w niej miskę lub miseczki z deserem, tak żeby do ponad połowy wysokości były w wodzie.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni C - duża miska potrzebuje 40 minut, małe kokilki 30 minut.