Najgorsza ryba na święta. Zanieczyszczenia i metale ciężkie chłonie jak gąbka
W czasie wigilijnej kolacji ryby odgrywają ważną rolę. Chociaż najczęściej na stół trafia karp i śledzie, to i inne gatunki dostają w tym okresie większą uwagę. Nie wszystkie jednak na nią zasługują.
Ryby na naszych stołach powinny gościć częściej niż tylko od święta. Nie oznacza to jednak, że na talerze można wybierać byle jaki gatunek. Chociaż mogłoby się wydawać, że panga odeszła już w zapomnienie, to wciąż wiele sklepów rybnych ma ją w swojej ofercie. Nie warto jednak dać się skusić się na atrakcyjną cenę - to jedna z najgorszych ryb, jaką możemy podać swoim bliskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panga to najgorsza ryba
Na pierwszy rzut oka nie ma w niej nic podejrzanego. Ot, biały filet ryby, jak każdy inny. Na dodatek cena wygląda tak atrakcyjnie, że wiele osób wciąż decyduje się na jej zakup. Nic więc dziwnego, że wciąż znaleźć ją można w wielu sklepach rybnych.
Większość pangi pochodzi z delty Mekongu w Wietnamie. Zbiorniki, w których hoduje się tę rybę, są często przepełnione, co prowadzi do złego stanu sanitarnego i chorób. Aby zapobiec masowym zgonom ryb, hodowcy często podają im duże ilości antybiotyków i hormonów wzrostu. Substancje te mogą pozostać w mięsie ryby i przedostać się do naszego organizmu.
Toksyny chłonie jak gąbka
Związki fosforowe i niefosforowe dodawane do wody w hodowlach sprawiają, że pangi wchłaniają więcej zanieczyszczeń, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pangi hodowane w zanieczyszczonych wodach mogą zawierać wysokie stężenia metali ciężkich, takich jak kadm czy rtęć, które są szkodliwe dla zdrowia.
Chociaż panga jest tanią i łatwo dostępną rybą, warto zastanowić się nad jej wpływem na nasze zdrowie i środowisko. Ze względu na kontrowersje wokół tej ryby, wielu dietetyków zaleca wybieranie innych gatunków ryb, które są bardziej wartościowe pod względem zdrowotnym. Zamiast pangi, można sięgać po ryby takie jak łosoś, morszczuk czy dorsz, które dostarczają więcej cennych składników odżywczych i są mniej obciążone potencjalnymi zanieczyszczeniami.
Jeśli jednak jesteś fanem pangi i nie chcesz z niej rezygnować, zachowaj czujność na zakupach. Wybiera ryby z certyfikatem ekologicznym - poszukaj odpowiedniego logo na opakowaniu. Certyfikaty takie jak MSC (Marine Stewardship Council) dla ryb dzikich lub ASC (Aquaculture Stewardship Council) dla ryb hodowlanych gwarantują, że produkt został wyprodukowany w sposób odpowiedzialny dla środowiska i zwierząt.