PoradyNajgorszy błąd przy robieniu mizerii. Będzie gorzka i nikt nawet jej nie tknie

Najgorszy błąd przy robieniu mizerii. Będzie gorzka i nikt nawet jej nie tknie

Mizeria ze śmietanką
Mizeria ze śmietanką
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.06.2024 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jaką surówkę zrobić do obiadu w upalny dzień? Najczęściej decydujemy się na mizerię. Ogórki składają się głownie z wody, dlatego doskonale gaszą pragnienie i chłodzą. Jej zrobienie zajmuje chwilę. Wszystko super pod warunkiem, że nie trafią się nam ogórki z goryczką. Podpowiadamy, jak wtedy je ratować.

Ogórki smakują na kanapkach, w chłodnikach, jako dodatek do twarogu, a także w sałatkach. Jeśli chodzi o te ostatnie, mizeria jest zdecydowanie najpopularniejsza. Sprawdza się doskonale pod warunkiem, że ogórki nie mają goryczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd gorycz w ogórkach?

Problem wyraźnie wyczuwalnej goryczą najczęściej dotyczy ogórków gruntowych. W tych warzywach najpowszechniej występuje kukurbitacyna, która ma za zadanie odstraszyć szkodniki. To substancja naturalna, która zawsze jest w ogórkach. Zmienia ich smak dopiero, gdy jest jej zbyt dużo. Jakie są tego przyczyny? Może to być między innymi złe prowadzenie uprawy. Wtedy ta substancja, zwykle występująca w liściach, łodygach i korzeniach przechodzi do miąższu ogórków. Dostaje się tam od strony łodygi, dlatego najwięcej goryczy znajduje się w tych najbardziej zielonych częściach ogórka, czyli u nasady. Gorzknienie przyspiesza także susza.

Jak obierać ogórki do mizerii?

Na pierwszy rzut oka nie da się rozpoznać, że ogórki mają gorzki smak. Gdy takie kupiłeś, możesz zafundować im długą kąpiel. Moczenie warzyw w zimnej wodzie, czasami pomaga. Gdy zorientowałeś się, że ogórki są gorzkie, może je uratować odpowiedni sposób obierania. Po prostu obieraj ogórka od strony jaśniejszej w kierunku ciemniejszej. Nigdy nie rób inaczej, bo to największy błąd. Tylko w ten sposób nie rozprowadzisz gorzkich substancji po całości. Po każdym przeciągnięciu obieraczką czy nożem po ogórku, płucz go pod bieżącą wodą. Kiedy gorzkich ogórków masz więcej, możesz je ukisić lub przerobić na małosolne - będą pyszne i po niepożądanym smaku nie będzie nawet śladu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl