PoradyNajlepsza woda do kiszenia ogórków. Wiele osób nie zwraca na to uwagi

Najlepsza woda do kiszenia ogórków. Wiele osób nie zwraca na to uwagi

Zimna, letnia czy gorąca – jaka woda najlepiej sprawdzi się w przypadku ogórków kiszonych? Mimo że przygotowanie zalewy nie jest niczym trudnym, to dbałość o właśnie takie szczegóły pomoże uzyskać chrupiące i smaczne kiszone ogórki. Zobacz, jak nie popełniać błędów i uzyskać świetne rezultaty.

Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia?
Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.07.2024 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Temperatura wody używanej do zalewania ogórków kiszonych ma kluczowe znaczenie dla całego procesu. Istnieją różne teorie: niektórzy twierdzą, że najlepsza jest zimna woda, inni uważają, że wrzątek to jedyna właściwa opcja. Która metoda daje najlepsze efekty? I dlaczego pewne podejścia są niewskazane?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaką wodą zalać ogórki kiszone: zimą, letnią czy gorącą?

Wielu ludzi stosuje gorącą wodę, przekonanych, że to skuteczny sposób na pozbycie się chorobotwórczych bakterii. Jednak gorąca woda zniszczy również cenne witaminy i mikroelementy w ogórkach, czosnku i chrzanie. Z kolei zimna woda nie zabija bakterii. Choć zachowuje wartości odżywcze, sprzyja rozwijaniu się szkodliwych mikroorganizmów.

Zalanie ogórków kiszonych letnią wodą o temperaturze około 20 stopni jest najlepszym rozwiązaniem. Takie warunki sprzyjają rozwojowi korzystnych bakterii, które odpowiadają za fermentację. Ponadto w letniej wodzie zachowa się więcej witamin i minerałów w porównaniu do gorącej. Dodatkowym atutem jest szybsze rozpuszczanie się przypraw.

Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia?
Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia? © Pixabay

Jaka woda do kiszenia ogórków jest najlepsza? Czy kranówka jest odpowiednia?

Pamiętaj, że jakość używanej wody również wpływa na smak i teksturę kiszonek. W najgorszym wypadku mogą stać się miękkie i niesmaczne, i to właśnie za sprawą wody złej jakości. Po pierwsze woda musi być bezpieczna do spożycia, a po drugie do kiszenia najlepsza będzie woda o średniej twardości. Taka też płynie w wielu miejscach z kranów, ale wcześniej lepiej jest sprawdzić jej parametry na stronie internetowej dostawcy wody.

Woda do kiszonek nie może zawierać chloru, ponieważ ten hamuje fermentację i wpływa na jakość kiszonki. Jeśli więc planujesz przygotować ogórki kiszonki na bazie wody z kranu, dobrze jest ją wcześniej przegotować lub odstawić na kilka godzin. Warto też stosować filtry kuchenne, np. z wkładami węglowymi zatrzymującymi chlor oraz inne zanieczyszczenia chemiczne, które mogłyby obniżyć jakość przetworów.