Wirtualna Polska

Wiesz, które jabłka były pryskane pestycydami? Wystarczy, że spojrzysz na tę naklejkę

Naklejki na owocach i warzywach, kod PLU

Co znaczą kody umieszczone na naklejkach na owocach i warzywach? - Pyszności; Adobe Stock

Naklejki na owocach i warzywach, a konkretniej – zamieszczony na nich kod PLU – mają szczególne znaczenie, bowiem przekazują garść niezbędnych informacji na temat produktów. Które ziemniaki pochodzą z ekologicznych upraw? Czy jabłko było pryskane pestycydami, a melon modyfikowany genetycznie? Między innymi takie informacje kryją tajemnicze cyferki zamieszczone na małych etykietach.

Wirtualna Polska

Te jabłka były pryskane pestycydami. Kod PLU prawdę ci powie

Odczytywanie znaczenia kodu PLU nie jest trudne, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, czym ten kod jest i jakie informacje na temat produktu przekazuje. PLU to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza „price look-up”, co można przetłumaczyć jako: „kontrola metek cenowych”.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Gdzie znajduje się kod PLU? To naklejki na owocach i warzywach zawierają ciąg cyfr, który koduje informacje na temat produktów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Kod PLU; naklejki na owoce i warzywa

Kod PLU rozpoczyna się cyfrą 4 i jest czterocyfrowy, co oznacza, że produkt należy do żywności konwencjonalnej – Pyszności; arch. prywatne

Jak widać na zdjęciu powyżej, kod PLU składa się z kilku cyfr – czterech lub pięciu, przekazujących informacje na temat:

  • miejsca pochodzenia produktu,
  • typu uprawy,
  • rodzaju i rozmiaru uprawy.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na produkcie znajduje się również kod kreskowy, z którego wyczytać można, skąd pochodzi dany produkt. Przykładowo, jeżeli kod kreskowy rozpoczyna liczba 590, oznacza to, że produkt pochodzi z Polski. Liczby od 400 do 440 wskazują na produkt niemiecki, od 00 do 09 – pochodzący z USA,  a od 690 do 691 – z Chin. Nie jest to jednak pewne rozróżnienie, ponieważ cyfry te mogą oznaczać kraj pochodzenia dystrybutora, a nie miejsce wyhodowania.

Zobacz także: Zwróć uwagę na ten kod. Po nim rozpoznasz, że w produkcie są robaki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co oznaczają naklejki na owocach i warzywach? Lista kodów i ich znaczenie

Warto zwracać uwagę na naklejki na owocach warzywach. Te przekazują nam istotne informacje na temat tego, czy dany produkt np. spryskano pestycydami, pochodzi z upraw GMO czy ekologicznych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Lista kodów PLU i ich znaczenie:

  • kod czterocyfrowy rozpoczynający się od cyfry 3 lub 4 oznacza, że do uprawy produktu używano pestycydów oraz nawozów sztucznych i jest to tzw. żywność konwencjonalna, czyli produkowana na masową skalę; taki produkt należy dokładnie wymyć przed zjedzeniem!
  • pięciocyfrowy kod z 9 na początku oznacza, że owoc bądź warzywo pochodzi z upraw ekologicznych;
  • również liczący pięć cyfr kod, rozpoczynający się od 8 informuje, że mamy do czynienia z produktem genetycznie zmodyfikowanym (GMO).
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Kody PLU i naklejki na owocach i warzywach

Kody PLU rozpoczynają się od cyfry 3 i są czterocyfrowe, co oznacza, że produkty te należą do żywności konwencjonalnej – Pyszności; Adobe Stock

Zobacz także: Sekretne menu w KFC. Tajne hasło pozwoli Ci zamówić wyjątkowego burgera tylko dla wtajemniczonych

Kiedy zaopatrzysz się już w ulubione owoce i warzywa, sprawdź koniecznie 14 trików na obieranie, których uczą na kursach gotowania:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×