Nasze babcie zajadały się tymi owocami. Obecnie mało kto o nich pamięta
14.09.2024 11:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy kwitnie, pokrywa się białym kwieciem. W październiku zaś pojawiają się pierwsze owoce, które prawie nigdy nie opadają na ziemię. Nasze babcie doskonale znały ten owoc, my dzisiaj nawet nie wiemy, jak smakuje.
Nieszpułka zwyczajna, zwana jadalną, występuje w Polsce jako niskie ozdobne drzewo bądź krzew w ogrodach i parkach. Osiąga sześć metrów wysokości, rośnie powoli, ale jest łatwa w uprawie. Jej owoce były doskonale znane naszym babciom, obecnie jednak rzadko kiedy interesujemy się nieszpułką. A szkoda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieszpułka jadalna - co to za owoc?
Nieszpułka to jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, pokrywając się dużymi, białymi kwiatami. Owoce nieszpułki są niewielkie i mają jabłkowaty kształt, a dojrzewają w październiku, pozostając na gałęziach nawet po opadnięciu liści. Owoce te mają kwaśny smak, są cierpkie i twarde, dlatego też często spożywa się je po przemrożeniu lub po zebraniu odkłada się je na kilka tygodni, by nabrały słodkości i soczystości. Zwykle owoce nieszpułki znajdują zastosowanie w przetworach: dżemach, sokach, nalewkach.
Co ciekawe, nieszpułka była niegdyś jednym z ulubionych zimowych słodyczy, zanim w Europie pojawił się cukier pochodzący z zamorskich kolonii. Z kolei nasze babcie nieszpułkę stosowały w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza biegunki. Ponadto w tradycyjnej medycynie nieszpułka znajdowała zastosowanie w chorobach serca oraz kamieniach nerkowych i żółciowych.
Nieszpułka zwyczajna - właściwości
Nieszpułka bogata jest w witaminy z grupy B, które są fundamentalne dla funkcjonowania układu nerwowego i mózgu, a także w witaminę A oraz C. Witamina C, będąca silnym antyoksydantem, nie tylko wspomaga odporność, ale także chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Dzięki zawartości potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza, owoce te wspierają pracę serca, regulują ciśnienie krwi, chronią przed osteoporozą i niedokrwistością.
Regularne spożywanie nieszpułki może również wspomóc leczenie kamicy nerkowej i żółciowej. Niedawno przeprowadzone badania wykazują, że ekstrakt z nieszpułki pomaga w normalizacji poziomu glukozy we krwi. Owoce te zawierają także błonnik, w tym pektyny, które poprawiają funkcjonowanie jelit i zapobiegają zaparciom. Właśnie dlatego nieszpułka jest stosowana w medycynie ludowej na problemy trawienne.