PrzepisTłusty CzwartekNie ma lepszego sposobu na faworki. Zrób tak ciasto, wyjdą kruchutkie

Nie ma lepszego sposobu na faworki. Zrób tak ciasto, wyjdą kruchutkie

Faworki - Pyszności
Faworki - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | muzzyco
07.02.2024 08:59, aktualizacja: 07.02.2024 09:33

Faworki to słodki przysmak, którego nie może zabraknąć w tłusty czwartek. Przyjemnie chrupiące ciasteczka, otulone kołderką z cukru pudru będą smakowały jeszcze lepiej, gdy przygotujesz je w ten sposób. Ciasto będzie kruche jak nigdy wcześniej.

W dawnej Polsce faworki były tradycyjnym ciastem karnawałowym, symbolizującym bogactwo i dostatek. Nie może ich zatem zabraknąć w tłusty czwartek, czyli dzień rozpoczynający ostatnie chwile karnawału. W niektórych regionach Polski faworki nazywane są chrustem, chruścikami lub kreplami, ale podstawa jest zawsze taka sama - pyszne, kruche ciasto. Z tym przepisem wyjdą po prostu idealne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić idealne faworki?

Sekret idealnie kruchych faworków tkwi w perfekcyjnym przygotowaniu ciasta. Wymaga ono solidnego wygniecenia, by odpowiednio je napowietrzyć – tu pomocny okaże się wałek do ciasta. Do smażenia najlepiej użyć dobrego smalcu lub oleju, a do ciasta warto dodać odrobinę alkoholu, który zapobiegnie wchłanianiu tłuszczu.

Faworki
Faworki© Adobe Stock

Faworki - sprawdzony przepis

Z podanych proporcji wyjdzie około 60 faworków. Jeśli myślisz, że to dużo, nie martw się. Są tak smaczne, że znikną do ostatniego okruszka.

Składniki:

  • 320 g szklanki mąki pszennej,
  •  4 żółtka w temperaturze pokojowej,
  • 1 łyżka cukru pudru,
  • 5 łyżek gęstej śmietany homogenizowanej 12 lub 18 proc.,
  • 2 łyżeczki spirytusu,
  • szczypta soli,
  • 1,5 kg smalcu lub 2 litry oleju do smażenia.
Idealne faworki nie są tłuste, lecz kruche i delikatne.
Idealne faworki nie są tłuste, lecz kruche i delikatne.© 123RF

Sposób przygotowania:

  1. Przesiej mąkę na stolnicę i uformuj kopczyk.
  2. Wbij żółtka do dołka w środku, a następnie dodaj cukier puder, śmietanę, sól i spirytus.
  3. Zagarniaj mąkę do środka i mieszaj składniki. Połącz je w kulę, a następnie wyrabiaj na jednolite ciasto przez około 5 minut (ciasto będzie dość zwarte i sztywne).
  4. Wałkuj ciasto, a następnie składaj je na pół i znów rozwałkowuj (powtarzaj przez około 10-15 minut). W międzyczasie tłucz ciasto wałkiem, aby wtłoczyć w nie jak najwięcej powietrza.
  5. Podziel ciasto na 2 części i kolejno rozwałkuj na jak najcieńsze placki. Resztę ciasta trzymaj zawiniętą w folię spożywczą, aby nie wysychało.
  6. Nożem lub radełkiem wycinaj z ciasta paski szerokie na około 3 cm, a następnie krój je na krótsze kawałki o długości około 10 cm, ścięte na ukos na końcach.
  7. W środku każdego paska zrób nacięcie, przez które przełóż jeden koniec ciasta. Złap za końce i delikatnie potrząśnij, aby faworek miał ładny kształt. Odkładaj na bok.
  8. Rozgrzej olej lub smalec w szerokim garnku i wkładaj do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza).
  9. Smaż na złoty kolor, po około 30-60 sekund z każdej strony.
  10. Wyławiaj faworki łyżką cedzakową i układaj na ręcznikach papierowych. Posyp cukrem pudrem.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także