PoradyNie moczę schabowych w mleku, bo mam inny patent. Kotlety wychodzą kruche i delikatne

Nie moczę schabowych w mleku, bo mam inny patent. Kotlety wychodzą kruche i delikatne

Kotlety schabowe to flagowa polska potrawa, którą można przyrządzać na różnorodne sposoby, w tym również w wersji kiszonej. Mimo że nazwa może nie brzmieć zachęcająco, danie to zasługuje na uwagę ze względu na swój wyjątkowy smak. Kiszone kotlety schabowe są niezwykle soczyste i pełne aromatu.

Jak zrobić kruchego schabowego?
Jak zrobić kruchego schabowego?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.07.2024 | aktual.: 13.07.2024 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kotlet schabowy cieszy się wielką popularnością w Polsce i jest jednym z dań, które najczęściej gości na naszych stołach. Gdybyśmy mieli wybierać najpopularniejsze potrawy w kraju, bez wątpienia znalazłby się w czołówce. Klasyczny kotlet schabowy najlepiej smakuje z ziemniakami i zasmażaną kapustą czy innym warzywnym dodatkiem. Ale nie tylko tradycyjna wersja zasługuje na uwagę – warto spróbować też kiszonej wersji kotleta. Spokojnie, nie chodzi o kiszenie mięsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W czym moczyć schab na kotlety?

Dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego, proponujemy kiszone kotlety schabowe. Jak je przygotować? Wystarczy przed smażeniem zanurzyć mięso na noc w wodzie z ogórków kiszonych. Najlepiej użyć tych domowych – wtedy mięso nasiąknie wyjątkowym smakiem, jakiego nie da się podrobić.

Dzięki temu zabiegowi schab stanie się niezwykle miękki i soczysty, a po usmażeniu nabierze takiej delikatności, że będzie się rozpadać pod widelcem. Natomiast sok z kiszonych ogórków to nie tylko rodzaj przyprawy czy marynaty, to również źródło cennych dla zdrowia składników. Jest bogaty w substancje odżywcze i ma liczne właściwości prozdrowotne, co sprawia, że warto włączyć go do diety, szczególnie zimą, gdy potrafi wzmocnić naszą odporność dzięki zawartości witaminy C i bakterii probiotycznych.

Nie bez powodu kucharze przypominają, by marynaty do mięs zawierały kwaśne składniki. W profesjonalnych kuchniach zazwyczaj używa się kwasu cytrynowego, octowego lub mlekowego, przy czym to właśnie mlekowy, czyli obecny m.in. w soku po ogórkach kiszonych, uważa się za najbardziej odpowiedni do mięsa. Kwas powodują rozpad tkanki, przez co wchłania ona więcej wody i przypraw. Dzięki temu zwiększa się intensywność smaku, a samo mięso staje się bardziej miękkie.

Sok z kiszonych ogórków sprawdzi się jako marynata do schabu
Sok z kiszonych ogórków sprawdzi się jako marynata do schabu© Canva | FactoryTh

Kiszone kotlety schabowe — przepis

Składniki:

  • 500 g schabu,
  • 500 ml soku z ogórków kiszonych,
  • 1 jajko,
  • mąka i bułka tarta do panierowania,
  • sól i pieprz,
  • olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Mięso pokrój w plastry o grubości około 2 cm, a następnie rozbij na cienkie kotlety.
  2. Kotlety umieść w głębokim naczyniu i zalej wodą z ogórków kiszonych tak, aby mięso było całkowicie przykryte. Odstaw na noc do lodówki.
  3. Następnie wyjmij mięso z marynaty, osusz je i dopraw solą oraz pieprzem.
  4. Kotlety panieruj w mące, jajku i bułce tartej. Smaż od razu na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.
  5. Tak przygotowane schabowe serwuj z ziemniakami i surówką.

Zobacz także: Obłędny deser z malinami. Palce lizać!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl