Nie musisz dodawać ziemniaków. Sprytny pomysł na mięciutkie kopytka
Trochę kopytka, trochę leniwe i trochę włoskie gnocchi. Przepis na miękkie kluski bez ziemniaków czerpie z każdej z tych propozycji. Bazuje na prostocie i wykorzystaniu sezonowości warzyw. Jeśli jeszcze nie jedliście takiej wersji kopytek bez ziemniaków, czas najwyższy, by to zmienić!
01.09.2023 16:18
Brak ci pomysłów na dania z cukinii? Przejadły ci się placuszki, kremy czy panierowane plastry? Idealnym rozwiązaniem na wykorzystanie tego wspaniałego warzywa jest przygotowanie na jego bazie przepyszny zielonych kopytek. To proste i jednocześnie pomysłowe danie z pewnością podbije podniebienia domowników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić kopytka bez ziemniaków?
Ni to kopytka, ni leniwe, ni włoskie gnocchi. Wersja, którą przedstawiamy poniżej, ma kilka cech wspólnych z każdą z tych potraw. Z kopytkami łączy je kształt oraz prostota w doborze składników, z leniwymi - dodatek twarogu, a z włoskimi gnocchi - kolorowa frywolność. Najlepsze w tym przepisie jest to, że można go dowolnie modyfikować i tworzyć różne połączenia smakowe.
Kopytka bez ziemniaków z cukinią i twarogiem to świetne rozwiązanie na szybki i pożywny obiad dla całej rodziny. Takie kluseczki mogą stanowić dodatek do np. mięs czy gulaszy, ale też świetnie sprawdzą się w głównej roli podane z ziołowym pesto, śmietaną czy domowym sosem czosnkowym. Innym pomysłem na podkręcenie smaku kopytek jest posypanie ich świeżo startym parmezanem i posiekanymi ziołami.
Kopytka z cukinii z twarogiem. Przepis
Składniki:
- 500 g cukinii ze skórką,
- 500 g twarogu,
- ok. 300 g mąki,
- sól i pieprz do smaku,
- dwie łyżki oliwy.
Zobacz także
Przygotowanie:
- Cukinie pokrój na mniejsze części i zblendują ją w blenderze z dodatkiem oliwy.
- Kiedy uzyskasz gładką masę, dodaj do niej twaróg oraz dopraw całość solą i pieprzem do smaku i wymieszaj dokładnie.
- Następnie do uzyskanej masy dodawaj stopniowo mąkę, aż do uzyskania konsystencji ciasta na kopytka. Ciasto na kopytka wyrabiaj szybkimi, zdecydowanymi ruchami. Im dłużej ciasto jest wyrabiane, tym cukinia odda więcej wody, co sprawi, że zapotrzebowanie na mąkę będzie większe.
- Kiedy uzyskasz ciasto o odpowiedniej konsystencji, podziel je na mniejsze części i z każdej z nich uformuj wałki o średnicy ok. 3 cm.
- Następnie, po lekkim spłaszczeniu uformowanych wałków, pokrój po skosie, formując charakterystyczne romby.
- Uzyskane kopytka wrzucaj partiami do gotującej się, osolonej wody. Kiedy wypłyną na powierzchnię, oznacza to, że są gotowe do spożycia.