Niedoceniana część wołowiny. Jest tania i naszpikowana białkiem, a mało kto kupuje
W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiej ceny za mięso wołowe. Tak jest, ponieważ wiele osób kupuje tylko polędwicę, antrykot i rostbef, które są najdroższe. Zwłaszcza polędwica uchodzi za najbardziej szlachetną część wołowiny. Jednak biorąc pod uwagę wartości odżywcze, równie korzystne dla zdrowia są mniej doceniane partie mięsa.
Promujący zdrowy styl życia trener personalny Mateusz Sowiński w jednym z artykułów na swoim blogu opisuje zalety sięgania po podroby wołowe. Serce, wątroba, nerki czy ogon mają o wiele niższą cenę od polędwicy, a przy tym również są pełne białka, witamin i minerałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wołowina bulgogi po koreańsku. Pyszna i wyjątkowo krucha
Wartości odżywcze serc wołowych
Szczególnie wdzięczną partią mięsa, określaną mało atrakcyjnym zbiorczym terminem "podroby", jest serce wołowe. W całości potrafi ważyć nawet ok. 2 kg, więc nie jest to taki mały kąsek jak w przypadku serc drobiowych, które wymagają nieco więcej żmudnej obróbki.
Serce wołowe zawiera bardzo dużą ilość łatwo przyswajalnego białka – ok. 17 g w 100 g mięsa – i niewiele nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest bogatym źródłem witaminy B12, a także żelaza i selenu, który rzadko pojawia się w innych produktach spożywczych.
"W roku 2015 badania opisane w Journal of Nutrition wykazały, że utrzymanie optymalnego poziomu selenu może pomóc w zachowaniu zdrowia psychicznego, poprawiając nastrój i zmniejszając ryzyko depresji" – pisze Mateusz Sowiński na swoim blogu.
Jak smakuje serce wołowe?
Tę partię mięsa charakteryzuje lekko słodkawy smak wołowiny, przy czym jest on bardziej intensywny niż w przypadku polędwicy. W sercu wyczuwalne są także lekko metaliczne nuty. Struktura mięsa jest nieco bardziej zwarta, więc dobrze jest przygotować je z dodatkami, które zmiękczą włókna. W tym celu doskonale sprawdzają się marynaty na bazie czerwonego wina.
Tak przygotujesz serca wołowe
Zanim przejdziesz do obróbki termicznej, musisz odpowiednio przygotować mięso. Odetnij widoczne fragmenty tłuszczu, tkanki łączne i zdejmij błonę, która pokrywa serce. Następnie umyj je pod bieżącą wodą, pozbywając się krwi i pozostałości błonek, po czym osusz na ręczniku papierowym. Mięso możesz pokroić w kostkę lub w plastry. Jeśli chcesz podać steki z grilla, zamarynuj je w oleju z dodatkiem czerwonego wina i ostrych przypraw.
Na grillu podgrzewaj krótko w bardzo wysokiej temperaturze – zbyt długa obróbka termiczna może sprawić, że mięso zrobi się twarde. Co innego w gulaszu. Obsmażone kawałki serca mają już zamknięte wewnątrz soki. Duszone w aromatycznym sosie przez długi czas (ok. 2 godzin na 1 kg mięsa) stają miękkie i kruche.
Gulasz z serca wołowego podawaj z kaszą lub plackami ziemniaczanymi. Z kolei pokrojone w plastry grillowane serca doskonale smakują w towarzystwie zielonej sałatki z dodatkiem słodkich owoców, takich jak figi lub śliwki. Całość polej lekkim dressingiem na bazie oliwy i miodu.