PoradyNigdy nie przechowuj tak ryżu. Przez ten błąd staje się siedliskiem bakterii

Nigdy nie przechowuj tak ryżu. Przez ten błąd staje się siedliskiem bakterii

Komu nie zdarzyło się ugotować za dużo ryżu? Dochodzi do tego zwłaszcza, kiedy nie odmierzamy jego ilości. Okazuje się, że z przechowywaniem go dłużej, trzeba być ostrożnym. Duże znaczenie ma miejsce, gdzie pozostawimy ugotowany ryż.

Odpowiednie przechowywanie ryżu jest bardzo ważne.
Odpowiednie przechowywanie ryżu jest bardzo ważne.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | BPawel

12.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 13:49

Ryż często uważamy za produkt, który można długo przechowywać. Dotyczy to także tego już ugotowanego. Jest to prawda, ale nie do końca. Kiedy zrobimy to nieprawidłowo, ryż trzeba będzie wyrzucić, co nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Jak podkreśla Anna Jedrej, dietetyczka, nieodpowiednie przechowywanie ryżu może mieć też poważne konsekwencje zdrowotne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto jeść ryż?

Ryż jest jednym z najczęściej spożywanych zbóż na świecie. To podstawowy składnik kuchni azjatyckiej. My też często używamy go w sałatkach oraz jako dodatek do zup i dań głównych. Dzięki zawartości białka ryżowego, które dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, stanowi zbilansowane źródło białka roślinnego. Ponadto, niskokaloryczność ryżu czyni go idealnym składnikiem diet redukcyjnych, a złożone węglowodany dostarczają energii stopniowo.

Jak przechowywać ugotowany ryż?

Choć gotowanie ryżu jest proste i raczej nie budzi problemów, przechowywanie go bywa nieodpowiednie. Dietetyczka Anna Jedrej ostrzega przed pozostawianiem ugotowanego ryżu w temperaturze pokojowej, co sprzyja rozwojowi bakterii Bacillus cereus, mogących powodować zatrucie pokarmowe. Po upływie zaledwie dwóch godzin na ryżu mogą rozwijać się toksyny wywołujące wymioty i biegunkę.

W przypadku nadmiaru ugotowanego ryżu, radzi się szybkie schłodzenie i umieszczenie w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli jednak po kilku godzinach nadal pozostaje na blacie, lepiej go wyrzucić.

Odmierzaj ilość ryżu do gotowania

Pod postem dietetyczki na IG, w którym ostrzegała przed zostawianiem ryżu na kuchennym blacie, doszło do burzliwej dyskusji. Część osób krytykowała ją za zachęcanie do marnowania jedzenia, jednak ekspertka odsyła do badań potwierdzających niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym przechowywaniem ryżu. Zaleca precyzyjne odmierzanie potrzebnych ilości, aby nic nie zostawało na później.

Dietetyczka podkreśla także, że mimo iż nie każdy odczuje skutki takiego przechowywania, osoby z wrażliwszym układem pokarmowym, małe dzieci czy kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność. Podkreśla wartość badań dostępnych na PubMed, które potwierdzają jej ostrzeżenia.

Wybrane dla Ciebie