Obiad jak u babci. Zamiast kupować mrożone gotowce, połącz ziemniaki z mięsem
Pyzy, czyli krągłe ziemniaczane kluski, to popularna polska potrawa, serwowana na wiele różnych sposobów, w zależności od regionu kraju.
Pyzy
13.11.2023 18:57
Dziś coraz chętniej sięgamy po gotowe pyzy, które bez trudu znajdziemy w każdej sklepowej chłodziarce. Jednak zazwyczaj nie mają one wiele wspólnego z tradycyjnym specjałem. Może zatem warto przygotować go samodzielnie? Wypróbujcie przepis Diany, autorki bloga Di bloguje.
Mieszkam na Podlasiu i tutaj kluski te nazywane są pyzami. W różnych regionach Polski mówi o nich rozmaicie, np. kartacze czy cepeliny. Niezależnie od nazwy są pyszne i choć bardzo czasochłonne - to naprawdę warte przygotowania! Moja mama była mistrzem, nawet większym od babci. Już nigdy nie zjem tak doskonałych pyz, więc często samodzielnie staram się odtworzyć ten niezapomniany smak - pisze blogerka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycyjne pyzy - przepis krok po kroku
Składniki:
- 5 kg ziemniaków surowych,
- 1,5 kg ziemniaków ugotowanych.
Nadzienie:
- 1/2 kg mięsa mielonego,
- 1 sucha bułka namoczona w mleku,
- 1 jajko,
- 1 cebula,
- majeranek,
- sól, pieprz.
Dodatkowo:
- 1-1,5 łyżki majeranku,
- sól,
- boczek,
- cebula.
Sposób przygotowania:
- Surowe ziemniaki zetrzeć, dokładnie wycisnąć i zlać powstałą z nich wodę (skrobię pozostawić). Ugotowane ziemniaki przekręcić przez maszynkę.
- Oba rodzaje ziemniaków połączyć ze skrobią i dokładnie wymieszać. Mięso mielone doprawić tak jak na kotlety.
- Z ciasta ziemniaczanego formować kule nadziewając je farszem mięsnym. W dużym garnku zagotować osoloną wodę z dodatkiem majeranku.
- Do wrzątku powkładać kluchy. Gotować około 15 minut od momentu zagotowania się wody (pyzy powinny wypłynąć na jej powierzchnię).
- W międzyczasie można zrobić omastę z boczku i cebuli. Pyzy podawać okraszone tłuszczem ze skwarkami lub polać wodą, w której się gotowały. Równie dobrze smakują podsmażane.