InspiracjeOmijamy te grzyby w lesie. Nie mamy świadomości, że są jadalne i aż tak smaczne

Omijamy te grzyby w lesie. Nie mamy świadomości, że są jadalne i aż tak smaczne

Tegoroczny sezon grzybowy jest wyjątkowo udany – internet aż kipi od triumfalnych zdjęć prezentujących kosze z prawdziwkami, podgrzybkami czy rydzami. Tymczasem w lasach pozostają nie budzące zainteresowania zbieraczy grzyby, które okazują się nie tylko jadalne, ale również bardzo smaczne.

Kosz pełen grzbów
Kosz pełen grzbów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.10.2024 19:18

Podstawową zasadą na grzybobraniu jest oczywiście kierowanie się własną wiedzą i zabieranie do domu tylko tych okazów, których jesteś w 100 proc. pewny. Dla amatorów polecamy zbieranie grzybów przez wykręcanie, co pozwala ocenić wszystkie charakterystyczne cechy. Jak podpowiedziała nam certyfikowana znawczyni i klasyfikatorka grzybów, Agnieszka Bogajewicz-Lamcha, przy wszelkich wątpliwościach można zgłosić się także do ekspertów jak ona lub do najbliższego punktu sanitarno-epidemiologicznego, aby mieć pewność, że zebraliśmy i chcemy zjeść grzyby jadalne.

#1 Sarniak dachówkowaty

Grzyb zwany także świerkowym, ponieważ rośnie przede wszystkim w lasach iglastych, na piaszczystych glebach. Ma charakterystyczny, szarobrązowy kapelusz pokryty koncentrycznie ułożonymi łuskami.

Sarniak ma mięsistą konsystencję i intensywny, grzybowy smak. Świetnie nadaje się do smażenia, a także jako składnik sosów do mięsa, zwłaszcza dziczyzny. Można go suszyć, dzięki czemu jego smak staje się jeszcze bardziej wyrazisty. Pasuje do potraw z makaronem i kaszą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#2 Płachetka kołpakowata

Niewielki grzyb, którego kapelusz początkowo jest jajowaty, białawożółty, pokryty jedwabistą skórką z drobnymi łuseczkami (sprawia wrażenie oszronionego), później się rozpłaszcza, w starszym wieku często staje się postrzępiony.P łachetka ma przyjemny, delikatny smak. Doskonale sprawdza się w zupach grzybowych i sosach. Można ją także smażyć i podawać z ziemniakami lub używać jako dodatek do pierogów.

#3 Smardz

Jego stożkowaty lub jajowaty kapelusz, zazwyczaj beżowo-brązowy, wyróżnia się niezwykłą ażurową powierzchnią, przypominającą trochę plaster miodu. Smardz jest wielkim przysmakiem w kuchni francuskiej, w Polsce stał się zapomniany. Inna sprawa, że w naszym kraju jest gatunkiem chronionym. Możemy zbierać co najwyżej grzyby, które wyrosły np. w naszym ogródku czy sadzie, a zdarza się to często, ponieważ lubią one sąsiedztwo drzew owocowych. Jeśli mamy ochotę na świeże smardze warto wybrać się do Czech lub na Słowację, gdzie nie są one objęte ochroną i występują w dużej ilości. Smardze mają delikatny smak i niepowtarzalny orzechowo-korzenny aromat. Świetnie sprawdzają się w risotto, jajecznicy, śmietanowym sosie czy zupie grzybowej.

#4 Lejkowiec dęty

Jego kapelusz ma charakterystyczny kształt trąbki. Lejkowiec rośnie w kępach i może trochę zniechęcać kolorem, ponieważ jest prawie czarny. Uwielbia lasy liściaste, najczęściej pojawia się w sąsiedztwie buków i dębów. Ten niezwykły grzyb ma delikatny smak, który przypomina popularną kurkę. Doskonale sprawdza się jako składnik farszu do pierogów czy krokietów. Warto go usmażyć na maśle i podać jako dodatek do obiadu.

#5 Uszak bzowy

Grzyb o charakterystycznym, brązowofioletowym kapeluszu, przypominającym… małżowinę uszną, wyrastający na starych, obumierających krzewach i drzewach liściastych, najczęściej bzie czarnym (stąd jego nazwa). W czasie wilgotnej pogody staje się galaretowaty, a gdy jest sucho wysycha i twardnieje. Rośnie w lasach i zaroślach niemal przez cały rok, zbierać go można nawet zimą. Uszak jest bardzo ceniony w kuchni chińskiej. Choć nie ma bardzo wyrazistego smaku, świetnie sprawdza się jako dodatek do różnorodnych potraw dzięki chrupiącej teksturze i zdolności wchłaniania aromatów. Nadaje się do zup, sałatek czy pierogów.

#6 Boczniak ostrygowaty

Jego dość duży zwykle kapelusz przypomina muszlę ostrygi. Spotkamy go na martwym drewnie gatunków liściastych, takich jak np. grab, dąb, buk lub wierzba. Pojawia się późną jesienią i rośnie aż do zimy. Boczniaka można smażyć, dusić i gotować. Jest ceniony przez wegetarian jako smaczny zamiennik mięsa, świetnie sprawdza się np. w roli… schabowego (grzyby wystarczy lekko posolić, obtoczyć w jajku i bułce tartej, a następnie usmażyć). Znakomicie smakuje w cieście piwnym, zaserwowany z sosem tatarskim. Po pokrojeniu kapeluszy boczniaków w cienkie paseczki, lekkim ich obgotowaniu, a następnie dorzuceniu do bulionu warzywnego i przyprawieniu majerankiem otrzymamy potrawę przypominającą popularne w naszym kraju flaczki.

grzybygrzyby leśneboczniaki
Wybrane dla Ciebie