Oto co naprawdę jadali nasi przodkowie. Niesamowite odkrycie naukowców
Najnowsze doniesienia naukowców na pewno zaskoczą większość z was. Okazuje się, że podstawą diety kilka tysięcy lat temu wcale nie było mięso. Nasi przodkowie jedli glony, wodorosty i inne rośliny wodne. Brzmi nieprawdopodobnie? To jeszcze nic: robiliśmy to wcześniej niż ludzie na Dalekim Wschodzie.
04.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:24
Glony i wodorosty mogły być podstawą diety w prehistorycznej Europie, szczególnie w czasach mezolitu i neolitu (środkowej i najmłodszej epoce kamienia). Tak twierdza naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali na łamach "Nature Communications". Badacze są też zdania, że dieta ta przetrwała nawet do wczesnego średniowiecza. Ze źródeł historycznych wynika, że nawet do X wieku w Islandii jedzono wodorosty i glony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tysiące lat temu Europejczycy jedli glony
"Chociaż współcześnie spożywa się różnego rodzaju wodorosty, m.in. w Azji, dowody archeologiczne na spożywanie glonów i słodkowodnych roślin w Europie są ograniczone. W okresie neolitu rolnictwo rozprzestrzeniło się w całej Europie, a żywność pochodzenia morskiego uznano za nieistotną. Wcześniej sugerowano, że wodorosty wykorzystywano wówczas jako paszę dla zwierząt lub nawóz" - napisali przeprowadzający badanie Stephen Backley Uniwersytetu w Yorku oraz Karen Hardy z Uniwersytetu w Glasgow cytowani przez "National Geographic".
W Japonii od ponad 2000 lat je się glony i stanowią one podstawę diety. Zdaniem badaczy Europejczycy sięgali po nie jeszcze wcześniej. Skąd ta teoria? Naukowcy zbadali biomarkery wyekstrahowane z kamienia nazębnego znajdującego się na zębach prehistorycznych szkieletów. Próbki pobrano od 74 osób, które znaleziono na terenie całej Europy. Z przeprowadzonego eksperymentu wynika, że nasi przodkowie często spożywali wodne rośliny. Wynika z niego też, że robili to już 8000 lat temu i trwało to do czasów neolitów, kiedy zaczęto korzystać z dobrodziejstw roślin uprawnych.
"Odkrycie podkreśla potencjał roślin morskich i wodnych do wykorzystania jako lokalne i zrównoważone źródło pożywienia" - twierdzą autorzy tego niezwykłego badania.
Prehistoryczni Europejczycy spożywali czerwone, zielone i brązowe wodorosty, glony oraz inne rośliny wodne. Mieszkający w pobliżu szkockiego archipelagu Orkady sięgali także po modrak morski, czyli roślinę z rodziny kapustowatych, którą można znaleźć na plażach i wydmach. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jadalne rośliny wodne są bogate w najróżniejsze witaminy oraz minerały.