PoradyPchają się do kuchennych szafek. Są już w wielu polskich domach

Pchają się do kuchennych szafek. Są już w wielu polskich domach

Mącznika młynarka trudno się pozbyć
Mącznika młynarka trudno się pozbyć
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.10.2023 11:05

Może nie jest tak popularny jak mole, ale potrafi napsuć krwi. Jeśli zauważycie ślady bytowania mącznika młynarka w kuchennych szafkach, uzbrójcie w duże pokłady cierpliwości. Wykurzenie tego osobnika to niezwykle uciążliwe zadanie.

Mącznik młynarek to nieduży chrząszcz - w dorosłej postaci mierzy ok. 14 mm. Potrafi jednak wyrządzić wiele szkód w kuchennych szafkach, a pozbycie się go jest niezwykle trudne. Jego dorosłą wersję poznamy po charakterystycznych "różkach" na głowie i błyszczącym ciemnym pancerzu. Larwy jednak są niemalże nie od zauważenia gołym okiem, a niestety - należą do niezwykle żarłocznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd w domach bierze się mącznik młynarek?

Mącznik młynarek najczęściej rozwija się i żeruje w piekarniach, sklepach, magazynach. Dlatego też, podobnie jak mole, mącznika do domu wnosimy z zakupami. Wyjątkiem są ciepłe letnie miesiące, kiedy chrząszcz do pomieszczenia przedostać się może przez okno. Samica mącznika składa bardzo kleiste jaja, do których przykleja się pył i inne produkty spożywcze. Stąd też charakterystyczne (choć trudne do rozpoznania) grudki widoczne w mące, które w rzeczywistości mogą być jajami oblepionymi mąką.

Z jaj wykluwają się larwy, które z białego, wraz z dorastaniem, przybierają żółty kolor. Jak nazwa wskazuje, żerują głównie w mące, a także w innych sypkich produktach, np. kaszach, płatkach zbożowych, otrębach. Co więcej, potrafią przegryźć się przez opakowania. Postać dorosłą mącznika młynarka (na zdjęciu poniżej) rozpoznamy po charakterystycznej małej głowie z "różkami", która jest wyraźnie oddzielona od tułowia. Natomiast na skrzydłach chrząszcza widoczne są bruzdy układające się w regularne podłużne paski.

Dorosła postać mącznika młynarka
Dorosła postać mącznika młynarka© Wikimedia Commons | © Entomart

Czy mącznik młynarek jest groźny?

I tak, i nie. Jest na pewno osobnikiem niezwykle żarłocznym, przez co spowodować może duże straty w domowych zapasach. Gorsze jednak jest to, że bytujący w produktach mącznik młynarek znacząco obniża ich jakość, zanieczyszczając je odchodami i wydzielinami. Niestety, takie nadają się wyłącznie do kosza. Niemniej mącznik młynarek nie żeruje na człowieku, i mimo że potrafi przegryźć się przez opakowania, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.

Jak pozbyć się mącznika młynarka?

To niezwykle trudne zadanie. Dlaczego? Po pierwsze - szkodnik ten jest odporny na trudne warunki (radzi sobie w niskich temperaturach i w okresie bez dostępu do pokarmu), po drugie - długo się rozwija (jedno pokolenie nawet 281 dni).

Jeśli w produktach spożywczych zauważyliście ślady bytowania mącznika młynarka, należy je jak najszybciej wyrzucić. Następnie warto dokładnie posprzątać całą kuchnię, ze szczególnym uwzględnieniem szafek i zakamarków. Po tym najlepiej jest zastosować preparat owadobójczy i pułapki na szkodniki. Co ważne, ze względu na długi rozwój szkodnika, nie wystarczy jednorazowy zabieg - jaj nie zwalczy żaden środek, więc po wykluciu się larwy zainfekują na nowo produkty w naszych spiżarniach.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także