PoradyPij szklankę dziennie. Będziesz jak młody bóg

Pij szklankę dziennie. Będziesz jak młody bóg

Sok z buraka - Pyszności
Sok z buraka - Pyszności
Źródło zdjęć: © Pixabay

19.08.2024 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy myślimy o sokach, to pojawiają się przede wszystkim skojarzenia z tymi owocowymi. Warzywne biją je jednak na głowę pod kątem właściwości odżywczych. Jednym z nich jest sok z buraków, który łatwo można przygotować w domowej kuchni.

Sok z buraka ma nie tylko intensywny kolor i smak, ale również wiele cennych właściwości, które pomogą utrzymać organizm w dobrej formie oraz w zdrowiu. Warto włączyć ten napój do swojej diety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Buraki w naszej kuchni znane są od pokoleń. Łatwo było przechowywać je zimą, były tanie w uprawie i na stałe zadomowiły się w naszych domach. W końcu ciężko wyobrazić sobie wigilię bez barszczu czy kotlety mielone bez babcinych buraczków. Chociaż buraki wydają się być niepozorne i bardzo pospolite, to zdecydowanie zasłużyły na miano polskiego superfoods.

Sok z buraka dobry na zdrowie

Sok z buraka to prawdziwa bomba witaminowa, zawierająca takie składniki jak żelazo, kwas foliowy, magnez, potas, cynk i wapń. W jego składzie znajdują się również witaminy A, C, E, K oraz te z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów sok z buraka wspiera układ odpornościowy.

Jedzenie buraków i picie wyciśniętego z nich soku wskazane jest również przy anemii. Chociaż żelazo pochodzące z roślin jest gorzej przyswajalne przez organizm niż żelazo zwierzęce, to jedzenie buraków wciąż może być pomocne przy walce z niskim poziomem tego pierwiastka.

sok z buraków
sok z buraków© Licencjodawca | Whatsapp:0506103404_Pro

Betanina, czyli barwnik odpowiedzialny za intensywny kolor buraków, to silny przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami oraz pomaga w walce ze stanami zapalnymi. Opóźnia to procesy starzenia się organizmu, więc pijąc regularnie sok z buraka, trochę się odmładzamy.

Jak przygotować sok z buraków?

Najlepszym wyborem jest wyciskarka wolnoobrotowa, która pozwala uzyskać sok o wysokiej zawartości składników odżywczych. Możesz również użyć blendera, ale pamiętaj, że taki sok będzie miał więcej błonnika i może być mniej płynny.

Buraki można spożywać na surowo lub pieczone, ale też warto przygotować z nich sok. To prawdziwa bomba zdrowotna
Buraki można spożywać na surowo lub pieczone, ale też warto przygotować z nich sok. To prawdziwa bomba zdrowotna© Licencjodawca | Michael Tagoe

Najlepiej jest pić sok z buraka świeżo wyciskany, by zachować wszystkie jego wartości odżywcze. Sok po wyciśnięciu należy odstawić na około 30 minut, dzięki czemu napój odgazuje się i staje się łatwiejszy do strawienia. Sok z buraków można mieszać z sokiem z innych warzyw, np. marchewki, jabłka. Dzięki temu łatwiej będzie przyzwyczaić się do jego smaku.

Sok z buraka - przeciwwskazania

Chociaż ten sok to prawdziwy skarb, to nie każdy może po niego sięgać. Ma w sobie sporo szczawianów, których powinny unikać osoby y cierpiące na dnę moczanową, kamicę nerkową oraz reumatyzm. może również obniżać ciśnienie krwi, zatem osoby z niskim ciśnieniem powinny go spożywać z ostrożnością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także