NewsyPijesz wodę po kiszonych ogórkach? Dietetyk zwraca uwagę na „coś bardzo niepokojącego”

Pijesz wodę po kiszonych ogórkach? Dietetyk zwraca uwagę na „coś bardzo niepokojącego”

Dr Michał Wrzosek podniósł temat wody po ogórkach
Dr Michał Wrzosek podniósł temat wody po ogórkach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram: michal_wrzosek (screenshot)

25.07.2024 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórych odrzuca intensywny zapach i smak wody z kiszonych ogórków, ale dla wielu to prawdziwy rarytas, a nawet ta lepsza cześć kiszonki. I mimo że zarówno ogórki, jak i woda, w której się kisiły to źródło cennych związków, to należy spojrzeć na nie też nieco krytycznym okiem. Zrobił to dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek i wskazał na jeden niepokojący składnik wody z kiszonych ogórków.

Dr Michał Wrzosek to dietetyk kliniczny i trener sportowy. Jest autorem Metody Respo - jedynej polskiej diety, której efektywność potwierdzono w badaniach naukowych. W mediach społecznościowych dzieli się wiedzą na temat szeroko pojętej dietetyki i stylu życia. W jednym z filmików opublikowanych na Instagramie podniósł temat wody z kiszonych ogórków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy woda z ogórków kiszonych jest zdrowa?

Dr Michał Wrzosek pokrótce zajął się tematem uwielbianej przez wielu wody po ogórkach kiszonych. Dla jednych to remedium na kaca, kolejni odnajdują w niej sposób na zaparcia, jeszcze inni popijają dla smaku. Specjalista nie zaprzecza poglądowi, że sok z ogórków kiszonych jest zdrowy, ale podkreśla, by pić go z umiarem, ponieważ jest źródłem nadużywanego w nowoczesnej diecie składnika.

– W składzie tej wody znajdziemy coś bardzo niepokojącego - wskazuje dr Michał Wrzosek. – Jest to składnik, który w nadmiarze może prowadzić do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Ten składnik działa również źle na nerki i powoduje zatrzymywanie wody w organizmie – wymienia specjalista.

Mowa konkretnie o soli. Dr Wrzosek nie zachęca jednak do rezygnowania z picia wody po ogórkach kiszonych, a radzi, by spożywać ją z umiarem. Dodaje, że to źródło wielu witamin i probiotyków, ale podkreśla też, że w 100 ml wody z ogórków kiszonych znajduje się ok. 2,5 soli. Czy to dużo? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g (tj. jedna łyżeczka). Okazuje się jednak, że spożywamy dużo więcej soli, niż w rzeczywistości potrzebujemy, bo w przypadku Polaków to średnio... 11,5 g soli dziennie.

Czy warto pić wodę po ogórkach kiszonych?
Czy warto pić wodę po ogórkach kiszonych?© Canva | JackF

Dlaczego warto pić wodę po ogórkach kiszonych?

Podczas procesu kiszenia powstaje kwas mlekowy, który jest doskonałym źródłem bakterii probiotycznych. Te małe mikroorganizmy są niezwykle korzystne dla naszego organizmu - m.in. zwiększają odporność. Dzięki obecności probiotyków woda z ogórków kiszonych jest szczególnie polecana osobom z nietolerancją laktozy. Pomaga również w regulacji stężenia lipidów we krwi, skutecznie walczy z chorobami wrzodowymi i chroni przed grzybicami.

Woda po kiszonych ogórkach zawiera witaminy z grupy B, a także witaminy C, A, E, K oraz minerały, takie jak: wapń, potas, magnez, cynk, żelazo i fosfor. Ponadto sok z ogórków kiszonych pomaga na zaparcia oraz lekko zakwasza organizm. To z kolei pomaga zmniejszyć ochotę na podjadanie pomiędzy posiłkami. Warto dodać, że podczas fermentacji powstają izotiocyjaniny, które wykazują właściwości antynowotworowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także