Placki ziemniaczane po francusku to niebo w gębie. Lepszych w życiu nie jadłam
Popularne w Polsce placki ziemniaczane to także przysmak we Francji. Jednak przygotowywane są nieco inaczej. Podstawą do pomme de terre darphin są starte ziemniaki, ale na grubszych oczkach. Francuskie placki wyglądem przypominają hiszpańską tortillę. Możesz je podać od razu po zdjęciu z patelni, jednak grubsze warto wstawić na chwilę do piekarnika.
Przepis na francuskie placki ziemniaczane powstał z inspiracji potrawą przygotowaną przez Michela Morana. Przyznaję, że doskonale smakuje w wersji z piekarnika – taki placek jest trochę mniej wilgotny i o wiele bardziej chrupiący. Przed zapieczeniem możesz posypać go mozzarellą lub bardziej wytrawnym parmezanem. Dobrze smakuje zarówno z kwaśną śmietaną, jak i z kremowym sosem grzybowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeden sekret idealnych placków ziemniaczanych. Daria Ładocha wyjaśnia popularny błąd
Odwracanie placków na patelni metodą Michela Morana
Francuskie placki są znacznie grubsze od polskich. U nas im cieńsze, tym lepsze. Pomme de terre darphin mają nawet do 2 cm grubości. Jednocześnie taki placek jest bardzo delikatny, co niestety zwiększa ryzyko rozpadnięcia się podczas smażenia.
Aby temu zapobiec, warto wspomóc się dużym i płaskim talerzem. Przykryj nim patelnię i sprawnym ruchem obróć ją na drugą stronę. W ten sposób odwrócony placek wyląduje na talerzu. Teraz wystarczy tylko zsunąć go z powrotem na patelnię.
Przepis na pomme de terre darphin
Zanim przystąpisz do przygotowywania placków, namocz suszone grzyby. Zalej je ciepłą wodą i pozostaw na 2 godziny. Wodę po moczeniu grzybów wykorzystaj do przygotowania sosu.
Składniki:
- 600 g ziemniaków,
- 30 g suszonych grzybów, najlepsze są borowiki,
- łyżka masła,
- olej do smażenia,
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej,
- szczypta soli i pieprzu.
Wykonanie:
- Namoczone grzyby wrzuć na patelnię z rozgrzanym olejem. Podsmażaj przez ok. 4 minuty, po czym przełóż do ostygnięcia.
- Ziemniaki zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Odciśnij nadmiar wody. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
- Przestudzone grzyby przełóż do startych ziemniaków i wymieszaj.
- Masę rozprowadź na patelni z rozgrzanym olejem i łyżką masła. Smaż do momentu, aż placek od spodu zacznie się rumienić.
- Odwróć na drugą stronę i smaż na równie złoty kolor.
- Ostrożnie zdejmij z patelni, przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni Celsjusza na 4 minuty.