Podałam rosół z całkowicie nietypowym dodatkiem. Teściowa zrobiła wielkie oczy, ale później zajadała ze smakiem

Domowy rosół z dodatkami
Domowy rosół z dodatkami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FATHOM

09.06.2024 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często przykładamy dużą wagą do rosołu, a trochę zapominamy o dodatkach. Myślimy, że nie ma co się nad nimi długo zastanawiać, przecież wystarczy ugotować makaron. Prawda, ale nie do końca. Popularne kluski to nie jest jedyny dodatek, z którym można podać rosół.

W każdą niedzielę podajesz swoim bliskim rosół? Nie ma co zmieniać tego przyzwyczajenia, ale od czasu do czasu można postawić na inne dodatki. Sprawią, że zupa nabierze trochę innego charakteru. Rodzina może być na początku zaskoczona, tak jak moja teściowa.

Do rosołu nie tylko makaron

Rosół z cienkimi kluskami to zdecydowanie najbardziej popularna wersja tej zupy. Nasze babcie często robiły makaron w domu, a teraz to już raczej rzadkość. Można kupić dobrej jakości makaron. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, by nie gotować go zbyt długo. Powinien zachować sprężystość. W niektórych domach, a zwłaszcza na Śląsku, popularny jest też rosół z ziemniakami. Należy je ugotować oddzielnie. Niektórzy lubią serwować rosół na sposób niemiecki, czyli z kluskami z cienko pokrojonych naleśników. Z dzieciństwa wiele osób pamięta też kluski lane. To zdecydowanie najszybsza opcja, bo wystarczy roztrzepać jajka z mąką i cienkim strumieniem wlać do gotującego się rosołu. To przysmak najmłodszych, ale nie tylko. Takie kluski często są kojarzone tylko z zupą mleczną, ale warto się do nich przekonać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kostka z kaszy manny

Jednak dodatki, o których tu wspominam nie zdziwiły mojej teściowej. Postawiłam na jeszcze coś innego. Z kaszy manny przygotowałam kostkę. Kaszę mannę wystarczy ugotować na gęsto w wodzie z dodatkiem masła i szczypty soli. Dobre proporcje proporcje to: 1/2 l wody, 1/2 szklanki kaszy manny i 1 łyżeczka masła. Ugotowaną masę wylewam cienką warstwą na blachę lub płaskie talerze i pozostawiam do stężenia. Potem kroję kaszę w grubą kostkę i podaję do rosołu.

Kostka na bazie kaszy manny bardzo zasmakowała mojej rodzinie. Dlatego postanowiłam przygotować jeszcze inny dodatek na bazie tego składnika. Kluski z kaszy manny również przygotowuje się bardzo łatwo. Dobrze znać ten przepis, bo świetnie smakują też z sezonowymi owocami na słodko. Truskawki czy maliny do takich klusek sprawdzają się doskonale.

Przepis na kluski z kaszy manny

Składniki:

  • 170 g kaszy manny,
  • 25 g masła,
  • 2 jajka,
  • 90 g śmietany.
  • szczypta soli,
  • drobno posiekany szczypiorek, opcjonalnie.

Sposób przygotowania:

  1. Jajka rozbij w dużej misce, dodaje do nich miękkie masło. Dokładnie ubij, aż do powstania puszystej masy.
  2. Cały czas mieszając, wsypuj kaszę i dodawaj śmietanę. Dopraw szczyptą soli, dodaj drobno posiekany koperek. Gotowe ciasto odłóż na około 10–15 minut, by kasza napęczniała.
  3. Potem łyżką formuj kluski i gotuj je we wrzącej wodzie. Są gotowe po około 5 minutach od wypłynięcia.
  4. Wyławiaj je łyżką cedzakową i dodawaj do rosołu.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także