PrzepisZupyPrababcia gotowała przez całą wiosnę częściej niż rosół. Dziś mało kto pamięta przepis i smak

Prababcia gotowała przez całą wiosnę częściej niż rosół. Dziś mało kto pamięta przepis i smak

Zupa rakowa była niegdyś bardzo częstym gościem na polskich stołach
Zupa rakowa była niegdyś bardzo częstym gościem na polskich stołach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.05.2024 19:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rak szlachetny, czyli nasz rodzimy gatunek, na początku XX w. był na tyle pospolity i łatwo dostępny, że pojawiał się na stołach zarówno w dworach, jak i pod strzechami. Dzisiaj gatunek ten objęty jest ochroną, a przyrządzanie jakichkolwiek potraw z raka odbywa się od wielkiego dzwonu.

Zupę rakową znam tylko w opowieści. W czasach, kiedy przyrządzała ją moją prababcia, czyli jeszcze na początku XX w., polskie rzeki i jeziora obfitowały w raki, które są rodzajem słodkowodnych skorupiaków. Często nazywane były "barometrem czystości wody", co świadczyło o ich znaczeniu dla ekosystemu. Nie jest zaskakujące, że nasze przodkowie, widząc obfitość tych skorupiaków, zaczęli je łowić i spożywać. Raki były przyrządzane na wiele sposobów, ale najpopularniejszą potrawą była zupa rakowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie kupić raki?

W przeszłości zupa rakowa była potrawą powszechną, spożywaną zarówno w domach zamożnych, jak i w prostych chłopskich chatach. Było to możliwe dzięki łatwej dostępności raków. Z czasem, ze względu na zanieczyszczenie środowiska, liczebność skorupiaków dramatycznie spadła. Obecnie populacja rodzimych gatunków raka (błotnego i szlachetnego) w polskich wodach utrzymuje się z trudem.

Co warto zaznaczyć, gatunki te są pod ochroną. Oznacza to, że nie wolno ich pozyskiwać ze środowiska naturalnego, a po przypadkowym złowieniu takiego raka należy z powrotem wpuścić go do wody. Poza dwoma rodzimymi gatunkami w Polsce występują również gatunki raków inwazyjnych.

Raki zaczynają pojawiać się coraz częściej w supermarketach i specjalistycznych sklepach z rybami i owocami morza. Można je również kupić w zalewie lub mrożone. Ponadto w Polsce istnieją hodowle raków rodzimych.

Polskie raki są pod ochroną. Chcąc wykorzystać je kulinarnie, należy zwrócić się do certyfikowanej hodowli
Polskie raki są pod ochroną. Chcąc wykorzystać je kulinarnie, należy zwrócić się do certyfikowanej hodowli © Pixabay

Jak przygotować zupę rakową?

Tradycyjna zupa rakowa powinna być przygotowana ze świeżych raków. Skorupki rakowe są niezbędne do wykonania tej potrawy, ponieważ z nich pozyskuje się masło rakowe, które jest jednym z głównych składników zupy.

Przygotowanie zupy rakowej zaczyna się od ugotowania jarzynowego wywaru z dodatkiem drobiu. W tym samym czasie raki gotuje się w lekko osolonej wodzie z dodatkiem kopru. Po ugotowaniu raki odstawia się do ostygnięcia, a następnie obiera szyjki rakowe, aby odseparować mięso. Resztki, takie jak skorupki, kleszcze i odnóża, suszy się, a następnie tłucze w moździerzu.

Następnie dodaje się je do rondla, dodaje trzy łyżki masła i podgrzewa na wolnym ogniu przez około 15 minut, podlewając od czasu do czasu wcześniej przygotowanym bulionem. Masło rakowe, które powstaje w trakcie gotowania, należy zebrać z wierzchu, a czynność z dolewaniem bulionu (i zbieraniem masła z wierzchu) należy powtórzyć kilkukrotnie. Zebrane masło rakowe łączy się z odcedzonym rosołem i zaprawia śmietaną z mąką. Na koniec do zupy dodaje się mięso z raków i całość ponownie zagotowuje. Zupa rakowa podawana jest ze świeżo posiekanym koprem.

Źródło: gov.pl/web/rolnictwo/zupa-rakowa

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także