Podkręciłam sałatkę jarzynową nietypowym składnikiem. Nawet teściowa chwaliła
Sałatka jarzynowa jest dobrym dodatkiem do domowych pasztetów i pieczeni. Świetnie wypada również w roladkach z szynki, ale zawsze potrzebuje czegoś obok, z czym będzie się komponować. Jeśli chcesz, żeby smakowała wybornie również jako samodzielna potrawa, wzbogać tradycyjny zestaw o 1 prosty składnik. W tej wersji sprawdzi się zarówno w Wigilię, jak i w kolejne dni świąt.
Sałatka z warzywami i tuńczykiem jest popularną przekąską w Hiszpanii i Portugalii. Mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego dobrze znane nam składniki mieszają z rybą i oliwkami. Hiszpanie nazywają ją ensaladilla rusa i podają jako tapas na równi z patatas bravas czy smażonymi krążkami kalmarów. W Portugalii i we Włoszech przystawka znana jest jako insalata russa, czyli sałatka rosyjska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka jarzynowa według Michela Morana. Jak robi ją juror Masterchefa?
Jaki tuńczyk do sałatki – w sosie własnym czy w oleju?
Do sałatek najczęściej wybierany jest tuńczyk w puszce. W sklepach pojawia się w kilku wariantach – w sosie własnym, oleju, rozdrobniony lub w kawałku. Ryba z puszki jest praktycznym i szybkim dodatkiem do wielu potraw – nie tylko do sałatek, ale także do makaronów czy past na kanapki.
W zestawie z sałatką jarzynową najlepiej wypada tuńczyk w kawałku w sosie własnym. Rozdrobnione mięso odpada, ponieważ po wymieszaniu z warzywami zamienia się w papkę. Z kolei tuńczyk w oleju może sprawić, że sałatka będzie zbyt tłusta.
Jeśli masz czas i dostęp do świeżej ryby, jeszcze lepszy wyborem będzie tuńczyk upieczony w piekarniku. Przygotowany w takiej formie zachowuje najwięcej wartości odżywczych.
Mięso z tuńczyka – składnik zróżnicowanej diety
Mięso z tuńczyka zawiera dużą ilość pożywnego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Te składniki pomagają w utrzymaniu zdrowia serca, a także wspierają funkcje mózgu. Jedna porcja tuńczyka dostarcza znaczących ilości witamin i minerałów, takich jak witamina D, B12, selen i jod.
Tuńczyk to uniwersalny dodatek w kuchni – świetnie sprawdza się zarówno w potrawach obiadowych, jak i na śniadanie lub kolację. Mięso jest delikatne i soczyste, co sprawia, że idealnie komponuje się z różnymi składnikami. Najczęściej jest zestawiany z jajkiem, kukurydzą i awokado. W sosie do makaronu bardzo dobrze smakuje w połączeniu z kaparami.
Ryba jest dobrym wyborem dla osób, które dbają o linię. Jest niskokaloryczna, a przy tym dostarcza dużą ilość wartościowych składników odżywczych. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich ryb drapieżnych, nie jest zalecana codziennie ze względu na zawartość metali ciężkich.
Przepis na sałatkę jarzynową z tuńczykiem
Sałatkę możesz przygotować zgodnie ze swoim ulubionym przepisem – jest smaczna zarówno w wersji z zielonym groszkiem, jak i kukurydzą z puszki. Jeśli zależy ci na składnikach wysokiej jakości, zblanszuj mrożony groszek, tak jak w sałatce Tomasza Strzelczyka. Ogórki kiszone możesz zamienić na konserwowe.
Składniki:
- 1 puszka tuńczyka w sosie własnym,
- 400 g ziemniaków,
- 2 marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- kawałek selera,
- 4 ogórki kiszone,
- 1 puszka groszku konserwowego,
- 3 jajka,
- 3 łyżki majonezu,
- 3 łyżki jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka musztardy,
- sól, pieprz do smaku,
- natka pietruszki lub koperek.
Wykonanie:
- Ugotuj nieobrane warzywa w osolonej wodzie. Odstaw do przestudzenia i obierz ze skórek. Następnie pokrój w kostkę.
- Jajka ugotuj na twardo, pokrój w kostkę nożem lub przy pomocy siatki do szatkowania.
- Pokrój w kostkę ogórki, groszek, a tuńczyka odsącz z zalewy.
- Wszystkie składniki wymieszaj z majonezem, jogurtem i musztardą.
- Dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Posyp posiekaną pietruszką lub koperkiem.