PrzepisWegańskaPodlaski kisiel gryczany to pochwała prostoty. Nazywają to polskim tofu

Podlaski kisiel gryczany to pochwała prostoty. Nazywają to polskim tofu

Dla jednych danie to brzmi tajemniczo i kojarzy się z deserem, ale mieszkańcy Podlasia i miłośnicy kuchni kresowej doskonale wiedzą, że ze słodkim podwieczorkiem nie ma za wiele wspólnego.

Kisiel gryczany często gościł na wigilię
Kisiel gryczany często gościł na wigilię
Źródło zdjęć: © Pyszności

03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 16:05

Kisiel gryczany to pochwała prostoty, jaką znaleźć można w kuchniach regionalnych. Gdy zasoby były ograniczone, gospodynie potrafiły wyczarować coś z niczego. W tym przypadku wystarczyła kasza gryczana, kromka chleba oraz sól, by stworzyć pożywne danie dla całej rodziny. Kisiel gryczany to danie postne, często podawane zarówno na Wigilię, jak i podczas Wielkiego Postu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kisiel gryczany — wigilijna tradycja

Kisiel gryczany to niezwykłe danie, które ma swoje korzenie w tradycji kulinarnej regionu Polesia, doskonale znane w kuchni kresowej oraz podlaskiej. Chociaż nie jest tak popularny jak inne wigilijne potrawy, to dla mieszkańców niektórych miejscowości jest nieodłącznym elementem świątecznego stołu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kisieli ten gryczany przygotowuje się z nieprażonej kaszy gryczanej. To właśnie ten składnik nadaje mu specyficzną, delikatną konsystencję. Po ugotowaniu kisiel nie jest spożywany od razu, musi odpowiednio przestygnąć. Jeśli szukasz pomysłu na zaskakujące danie wigilijne lub chcesz wrócić do kulinarnych korzeni, ten przepis powinien zagościć w twojej kuchni.

Składniki:

  • 800 g białej kaszy gryczanej,
  • 1 kromka chleba razowego,
  • pół łyżeczki soli.

Dodatki

  • masło,
  • cebula.

Sposób przygotowania:

Krok 1. Kaszę gryczaną przesyp do dużej miski. Ułóż na niej kromki razowego pieczywa i zalej całość wodą tak, by przykryła składniki. Wymieszaj i odstaw na całą noc.

Biała kasza gryczana to podstawa
Biała kasza gryczana to podstawa© Pyszności

Krok 2. Następnie przepuść całość przez maszynkę do mielenia trzy razy. Dodaj ok. 1 litr wody, wymieszaj i przecedź przez sitko.

Kaszę trzeba dobrze rozetrzeć
Kaszę trzeba dobrze rozetrzeć© Pyszności

Krok 3. Przecedzoną masę dopraw solą i gotuj, aż powstanie gęsty budyń. Przełóż do miski i odstaw do wystygnięcia i stężenia.

Tak wygląda po stężeniu
Tak wygląda po stężeniu© Pyszności

Krok 4. Odwróć miskę, wyciągając ze środka kisiel gryczany. Udekoruj podsmażoną na maśle cebulką. Smacznego!

Kisiel gryczany z kuchni kresowej
Kisiel gryczany z kuchni kresowej© Pyszności
Wybrane dla Ciebie