Polacy coraz chętniej sięgają po ten dodatek do kawy. Eksperci nie mają dobrych wieści
Kawa to dla wielu osób jedna z pierwszych rzeczy, jaką sięgają o poranku. Pijemy ją do śniadania, parzymy w pracy, podajemy gościom. Jedni preferują pić ją bez żadnych dodatków, by czuć jedynie aromat ziaren. Inni lubią ją nieco dosłodzić i urozmaicić dodatkami. Eksperci ostrzegają jednak przed konsekwencjami.
06.11.2024 10:18
Kawa to prawdziwa bomba antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia. Regularne picie kawy może również przyczynić się do redukcji masy ciała, poprawy funkcji układu krążenia oraz złagodzenia bólu mięśni. To wszystko dzięki zawartej w niej kofeinie i oraz obecności licznych związkach bioaktywne. Nie oznacza to jednak, że kawa jest bez wad, bo wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Na nic będą również jej prozdrowotne właściwości, gdy dobierzemy nieodpowiednie dodatki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najgorszy dodatek do kawy
Jesienią i zimą kawiarnie kuszą słodkimi napojami. Jedni wybierają klasyczną pumpkin spice latte, inni czekają na różnego rodzaju zimowe kawy z syropami piernikowymi, karmelowymi czy czekoladowymi. Taka kawa nie jest już jednak zwykłym napojem, a pełnoprawnym deserem. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Ilość cukru w takim napoju bywa naprawdę kosmiczna. Cukier, ten słodki wróg naszej sylwetki i zdrowia, często gości w naszych filiżankach z kawą. Jego nadmiar prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji i samopoczuciu, warto zrezygnować z tego słodkiego nałogu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cukier dostarczał nam nie więcej niż 10 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dla osoby dorosłej oznacza to około 200 kcal z cukru dziennie, co odpowiada mniej więcej 10-12 łyżeczkom. Tymczasem w słodkich napojach kawowych znaleźć można kilka łyżeczek tego dodatku. Warto także pamiętać, że cukier występuje naturalnie również w innych produktach. Nie warto dodatkowo dokładać go sobie w przesłodzonej kawie.
- Klasyczna porcja syropu karmelowego zawiera około 100 kalorii i 25 g cukru, co stanowi dzienny limit spożycia cukru dla osoby dorosłej – podkreśla dietetyczka Tamar Samuels w rozmowie z "HuffPost".
Czym zastąpić syrop do kawy?
Zamiast słodkich syropów, warto sięgnąć po przyprawy takie jak cynamon, kardamon czy kurkuma. Cynamon pomaga regulować poziom cukru we krwi i przyspiesza metabolizm, a kurkuma działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność. Dzięki nim kawa stanie się nie tylko smaczniejsza, ale i zdrowsza.
Wystarczy dodać szczyptę do zaparzonej kawy, by cieszyć się smakiem bez wyrzutów sumienia i bez zbędnego cukru. Przyspieszą metabolizm i podkręcą aromat.