W sklepie trudno ją dostać. Gdy zobaczysz, kupuj bez wahania, bo hamuje apetyt i reguluje cukier
To przysmak, który często pojawia się w kuchni brazylijskiej czy meksykańskiej, ale w sklepach zdecydowanie zdominowany jest przez czerwoną i białą odmianę. Jeśli jednak podczas zakupów dostrzeżesz ją na półce, wrzuć bez wahania do słoika przynajmniej jedną puszkę.
04.11.2024 13:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czarna fasola nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale zdecydowanie warto to zmienić. Jest delikatnie słodka, z lekkim aromatem orzechowym. Dzięki temu świetnie sprawdza się w wielu potrawach. Walory smakowe to jednak dopiero początek, bo w niepozornych, ciemnych nasionach skrywa się cała moc składników odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarna fasola to bomba witamin
Czarna fasola jest doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika, witamin z grupy B, żelaza, magnezu i potasu. Dzięki temu staje się naturalnym wsparciem układu odpornościowego, pomocą przy problemach z trawieniem, ale również sposobem na to, by wzmocnić pracę serca. Witaminy z grupy B zawarte w czarnej fasoli są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Pomagają poprawić koncentrację, pamięć i zmniejszyć uczucie zmęczenia, więc warto sięgać po naturalne źródła tych witamin, takie jak czarna fasola.
Czarna fasola, ciesząca się popularnością w kuchniach Ameryki Łacińskiej, jest bogata w antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Dzięki temu mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom i spowalniać procesy starzenia.
Pomoc w odchudzaniu
Wysoka zawartość błonnika w czarnej fasoli reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i wspiera rozwój korzystnych bakterii w jelitach. Błonnik zwiększa uczucie sytości, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. To sprzymierzeniec w walce o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
Zobacz także
Czarna fasola zawiera węglowodany złożone, które są uwalniane do organizmu powoli, co pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Dzięki temu jest to doskonały produkt dla osób z cukrzycą lub tych, którzy chcą zapobiec jej rozwojowi.
Do czego wykorzystać czarną fasolę?
Czarna fasola to świetne źródło roślinnego białka. Dzięki temu podkręca sytość dania i idealnie sprawdzi się przy gotowaniu obiadu. Można dodawać ją do zup oraz gulaszów, przygotowywać z niej chilli con carne, burrito czy tacosy. Stać się może również bazą do brownie, pasty kanapkowej czy sałatek.
Czarna fasola to doskonałe źródło białka dla wegan i wegetarian, mogące efektywnie zastąpić mięso w diecie. Warto jednak sięgać po nią również wtedy, gdy w naszych domach gości tradycyjna dieta.