PrzepisWegańskaUżywaj zamiast parmezanu. Smakują podobnie, a są tańsze i mają więcej białka oraz błonnika

Używaj zamiast parmezanu. Smakują podobnie, a są tańsze i mają więcej białka oraz błonnika

Płatki drożdżowe nazywane są "złotem wegan"
Płatki drożdżowe nazywane są "złotem wegan"
Źródło zdjęć: © Canva | pamela_d_mcadams

28.09.2024 11:44, aktual.: 28.09.2024 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oscarowo odgrywają rolę parmezanu, świetnie odnajdują się jako wyrazista przyprawa czy wegański zagęstnik zup i sosów. Wszechstronne zastosowanie, smak oraz wartości odżywcze płatków drożdżowych nie schodzą tapetu, a ich potencjał eksplorowany jest nie tylko przez entuzjastów kuchni roślinnej.

Płatki drożdżowe to nieaktywna forma drożdży. Inaczej mówiąc - to drożdże, które nie są aktywne biologicznie, czyli nie mogą fermentować, tym samym więc nie spowodują nieprzyjemnych dolegliwości jelitowych. Do czego zatem wykorzystuje się taki typ drożdży? I skąd wzięła się popularność tego produktu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym są płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe pochodzą od nieaktywnych drożdży Saccharomyces cerevisiae, uprawianych na melasie buraczanej lub trzcinowej, które są suszone i pakowanie w formie płatków. Warto nadmienić, że zdezaktywowane drożdże nie poddają się przerastaniu w organizmie, dlatego są bezpieczne do spożycia dla każdego.

Płatki drożdżowe charakteryzuje żółty kolor, który poniekąd odpowiada za potoczne nazwy produktu - "złoto wegan" czy "sypkie złoto". Płatki drożdżowe nazywa się złotem również ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Ponadto mają serowo-orzechowy smak, dzięki czemu nadają się jako zamiennik sera w wielu potrawach wegańskich.

Na co są dobre płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe są doskonałym zamiennikiem np. parmezanu, nie tylko ze względu na smak, ale też zawartość białka. W 100 g płatków drożdżowych znajduje się 45 g białka roślinnego, w parmezanie to 38 g białka (zwierzęcego). Ponadto w tej samej ilości produktu jest ponad 21 g błonnika (parmezan, ze względu na to, że jest produktem pochodzenia zwierzęcego, nie zawiera błonnika), który wpływa doskonale na stan naszych jelit.

Po drugie płatki drożdżowe są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Witaminy te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry oraz układu nerwowego. Dodatkowo "złoto wegan" zawiera liczne minerały, takie jak żelazo, cynk, magnez, miedź, selen i chrom. Składniki te są niezbędne dla wielu procesów fizjologicznych, w tym ochrony przed wolnymi rodnikami, regulacji poziomu cukru we krwi oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.

Płatki drożdżowe dostarczają również beta-glukanu, który ma silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Beta-glukan wspomaga układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu oraz poprawia kondycję skóry.

Płatki drożdżowe mają wyrazisty smak
Płatki drożdżowe mają wyrazisty smak © Canva | towfiqu barbhuiya

Czy płatki drożdżowe można jeść codziennie?

Płatki drożdżowe mogą być codziennym uzupełnieniem diety. Najlepiej stosować je jako dodatek, posypkę do ulubionych dań. Warto jednak pamiętać, że produkt ten jest zasobny w błonnik, a zwiększając ilość błonnika w diecie, należy też zwiększyć podaż płynów, by nie doprowadzić do zaparć. Z tego samego powodu zaleca się stopniowe wprowadzanie płatków drożdżowych do diety, zaczynając od szczypty płatków na jedno danie. Przyjmuje się, że 1-2 łyżki płatków dziennie (jedna łyżka to 15 g płatków drożdżowych) to porcja wystarczająca.

Jak używać płatków drożdżowych?

Płatków drożdżowych używa się jak przyprawy. Posypuje się nimi gotowe dania, makarony, kanapki, zapiekanki itd. Mogą też odgrywać rolę zagęstnika w zupach i sosach oraz składnika wzbogacającego smak wegańskich potraw. Warto dodać, że płatki drożdżowe to produkt jest termostabilny, a więc nie traci swoich wartości odżywczych po podgrzaniu oraz może być stosowany w potrawach wymagających obróbki termicznej. Po podgrzaniu może co prawda stracić teksturę, ale nie swój charakterystyczny smak.