PoradyPolacy omijają, bo myślą, że są niejadalne. Uduszone na masełku smakują jak kanie

Polacy omijają, bo myślą, że są niejadalne. Uduszone na masełku smakują jak kanie

Smak tych grzybów może zadziwiać!
Smak tych grzybów może zadziwiać!
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

06.10.2024 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Te grzyby są często spotykane w lasach, ale nie budzą zainteresowania. Tymczasem czernidłaki kołpakowate są jadalne i bardzo łatwo je przygotować. Wystarczy się do nich przekonać. Są bardzo smaczne i bardzo nietrwałe.

Czernidłak kołpakowaty należy do rodziny pieczarkowatych. Jest jadalny i ceniony przez wielu smakoszy. W naszych lasach bardzo łatwo go znaleźć od kwietnia do listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie tylko w lesie

Czernidłak kołpakowaty ukrywa się także pod innymi nazwami, jak bedłka kołpak czy czubajka. Najczęściej można go spotkać w przydrożnych rowach, łąkach, polanach, pastwiskach oraz brzegach rzek. Rośnie także w lasach iglastych i liściastych. Nadaje się także do uprawy w przydomowych ogródkach. Czernidłak kołpakowaty rośnie bardzo szybko. Ale to także niezwykle delikatny gatunek grzyba, który psuje się w ekspresowym tempie.

Ważne! W przypadku tego grzyba niezwykłe jest, że proces jego dojrzewania może trwać tylko jeden dzień, a jego rozkład zaledwie kilka godzin! Dlatego czernidłak jest po prostu leśnym rarytasem!

Jak go rozpoznać

Czernidłak kołpakowaty przypomina z wyglądu kanię, ale ma postrzępiony kapelusz i charakterystyczne łatki. Jest cały biały, zwykle dorasta do 20 cm. Młode osobniki mają jajowaty kształt i są zamknięte od dołu. W miarę wzrostu brzegi odrywają się u wywijają ku górze. Kapelusz dojrzałego osobnika ma średnicę ok. 3-6 cm. Od spodu kapelusza znajdują się gęste blaszki. U młodych osobników białe, z wiekiem różowieją, a następnie czernieją.

Na grzybobraniu trzeba pamiętać, że grzyb bardzo szybko się rozpuszcza, dlatego trzeba go jak najszybciej oczyścić i poddać obróbce cieplnej. Pozostawiony nawet na kilka godzin w lodówce i tak zamieni się w czarną maź.

Nie zakłócać smaku

Do jedzenia nadają się tylko młode grzyby, białe i zamknięte (nie mogą posiadać żadnych śladów czernienia). Starsze owocniki w ciągu kilku godzin rozpływają się i nie nadają się do spożycia. Smak tych grzybów niektórzy porównują z ... cielęciną. Jest lekko słodki. Nadaje się do gotowania i smażenia, a także do sosów.

Szczególnie polecany jest do prostych dań, takich jak na przykład czernidłak kołpakowaty podsmażony na maśle. Jednak nie należy dodawać mocnych przypraw i czosnku, by nie zakłóciły oryginalnego smaku grzyba.

grzybygrzybobranieprzepis