Produkty mleczne, których lepiej unikać. Dietetyk nie ma wątpliwości
Produkty mleczne doczekały się nieprzychylnej prasy, a na sklepowych półkach coraz częściej i w coraz większym natężeniu pojawiają się ich wegańskie zamienniki. Z drugiej jednak strony rola nabiału w diecie jest niezwykle istotna, tak więc powody dla rezygnacji z niego powinny być zasadne. Pewnych produktów mlecznych warto jednak unikać bez względu na dietę czy przekonania. Nie są bowiem tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać, a mówi o tym dr Bartek Kulczyński w wideo opublikowanym na YouTubie.
06.07.2024 11:53
Doktor dietetyki Bartek Kulczyński publikuje na YouTubie materiały, w których wyjaśnia, jak to, co spożywamy, wpływa na nasze zdrowie. W jednym z ostatnio udostępnionych filmików podpowiedział, których produktów mlecznych unikać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dietetyk o produktach mlecznych, których lepiej unikać
Dr Bartek Kulczyński w krótkim nagraniu wyjaśnił, których produktów mlecznych unikać. Specjalista wskazał konkretną grupę, a mowa o fermentowanych produktach mlecznych w wersji smakowej, czyli o jogurtach, kefirach czy maślance o smaku owocowym, waniliowym czy czekoladowym.
Jak wyjaśnia dietetyk, smakowe odpowiedniki zawierać mogą nawet trzy razy więcej cukru w porównaniu z naturalnymi produktami. Jest to przede wszystkim cukier dodany, czyli nie ten naturalnie występujący w jogurcie czy owocach, ale po prostu dorzucony dodatkowo dla poprawy smaku. Dalej dietetyk tłumaczy, że w standardowym małym opakowaniu produktu mlecznego fermentowanego o masie 150 g potrafi być nawet 20 g cukru.
– To tak, jakbyśmy mieli w nim cztery łyżeczki cukru, co uważam za bardzo dużo. I to z uwagi na tak wysoką zawartość cukru postrzegam produkty mleczne smakowe za mało wartościowe i nie zachęcam, aby po nie sięgać – konstatuje dietetyk.
Zobacz także
Produkty mleczne fermentowane. Dlaczego warto je jeść?
Zupełnie inaczej jest z naturalnymi produktami fermentowanymi, takimi jak: kefir, maślanka, jogurt. To naturalne źródło probiotyków, które wpływają pozytywnie na równowagę flory jelitowej, wspierając proces trawienia. Fermentowane produkty mleczne wzmacniają odporność, są źródłem pełnowartościowego białka, a także łatwostrawnego tłuszczu oraz dobrze przyswajalnego wapnia i witamin z grupy B, o czym wspomina dr Bartek Kulczyński:
– Ogólnie jestem zwolennikiem spożywania fermentowanych produktów, w tym właśnie tych mlecznych. Są one dobrym źródłem białka, witaminy B12, wapnia czy dobroczynnych bakterii, a literatura naukowa potwierdza szereg korzystnych efektów wynikających z ich spożywania. Jednak dotyczy to produktów naturalnych, bez dodatków – wyjaśnia dietetyk na YouTubie.