PrzepisCiasto chałwowe bez pieczenia. Jak zrobić pyszny chałwowiec na herbatnikach i kremowej masie budyniowej?

Ciasto chałwowe bez pieczenia. Jak zrobić pyszny chałwowiec na herbatnikach i kremowej masie budyniowej?

Ciasto chałwowe bez pieczenia. Jak zrobić pyszny chałwowiec na herbatnikach i kremowej masie budyniowej?
Ewa
24.02.2022 12:30, aktualizacja: 24.02.2022 13:24

Ciasto chałwowe, czyli chałwowiec, bez pieczenia to fantastyczny przepis na coś pysznego. Chałwowa pierzynka otula kremowe wnętrze. Tej słodkości nie da się oprzeć!

Przepis na ciasto chałwowe bez pieczenia

Uwielbiamy ciasta bez pieczenia! Zawsze można zaskoczyć swoich gości nowymi pysznościami. Nasz chałwowiec z pierzynką z chałwy również powstał w taki sposób. W roli spodu do ciasta chałwowego występują herbatniki, przykryte słodką, chałwową masą i orzeźwiającą porcją delikatnie cierpkiego kremu z czarnej porzeczki.

Najlepiej przygotować ciasto chałwowe dzień wcześniej, żeby herbatniki zdążyły zmięknąć.

Ciasto chałwowe – na jaką okazję?

Chałwowe ciasto bez pieczenia świetnie sprawdzi się na urodzinach, imieninach i innych imprezach. Jest bardzo efektowne, na stole prezentuje się po prostu znakomicie, a jego przygotowanie jest proste.

Zobacz także:
Domowe batony
Domowe batony

Przepis na ciasto chałwowe z kremem (chałwowiec) poniżej. Sprawdź, jak przygotować i jakie składniki wykorzystać.

Składniki

Ciasto chałwowe (chałwowiec) – składniki

  1. 3 łyżki mąki pszennej
  2. 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  3. 1/2 szklanki cukru
  4. 2 żółtka
  5. 1 litr mleka
  6. 200 g miękkiego masła
  7. 300 g pokruszonej chałwy
  8. 400 g kakaowych herbatników
  9. 300 g dżeum z czarnej porzeczki

Krem do ciasta chałwowego bez pieczenia

Zacznij od przygotowania kremu, który jest trzonem naszego ciasta chałwowego.

W tym przepisie nie wykorzystujemy nic innego, jak zwykły krem budyniowy, wzbogacony o kruszoną chałwę. Zrobienie kremu budyniowego jest naprawdę proste, nie trzeba użyć żadnych gotowców.

W misce połącz ze sobą mleko (1,5 szklanki), mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, cukier oraz żółtka. Wszystko dokładnie wymieszaj.

W garnku zagotuj resztę mleka. Stopniowo dodawaj przygotowaną wcześniej mieszankę, cały czas mieszając. Po zagotowaniu gotowy budyń ściągnij z ognia i przestudź.

W mikserze ubij miękkie masło na puch, dodając stopniowo po łyżce przestudzonego budyniu. Na koniec dodaj pokruszoną chałwę i wszystko dokładnie wymieszaj.

Herbatniki do ciasta chałwowego

Przygotuj formę. Wyłóż ją papierem do pieczenia, żeby herbatniki nie przywarły, a krojenie ciasta było później łatwiejsze.

Na spód wyłóż warstwę kakaowych herbatników. Wyłóż na nie część masy i kolejną warstwę herbatników. Nasz chałwowiec jest już prawie gotowy.

Na drugiej warstwie ciastek rozprowadź dżem. I bezpośrednio na nim umieść kolejną warstwę z masą chałwową. Ponownie ułóż herbatniki. Świetnie sprawdzi się tutaj dżem z czarnej porzeczki, który delikatnie kwaśnym smakiem zrównoważy słodką masę budyniowo-chałwową. Możesz sięgnąć również po powidła śliwkowe.

Kiedy stworzysz już 4 warstwy herbatników (lub gdy skończy Ci się już masa) włóż ciasto do lodówki, najlepiej na całą noc. Przez ten czas smaki idealnie się połączą, a herbatniki zmiękną. Takie ciasto najlepiej będzie smakowało drugiego i trzeciego dnia (chociaż rzadko kiedy wytrzyma tak długo, bo jest niesamowicie pyszne).

Chałwowiec gotowy

Przed serwowaniem udekoruj ciasto, posypując je pokruszoną chałwą.

Zamiast chałwy sprawdzą się mocno pokruszone sezamki, polewa z gorzkiej czekolady lub po prostu odrobina startej czekolady.

Smacznego! Ciasto chałwowe bez pieczenia jest gotowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także