Pyszne i pełne wartości warzywo. Kiedyś zajadała się nim biedota, a dziś staje się bardzo modne
13.09.2024 11:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czarna rzepa? Wielu z nas nawet nie zna jej smaku. Częściej kojarzymy to warzywo jako składnik kosmetyków niż sałatek. Na szczęście wraca do łask, a nawet zaczyna być modne. Warto się nim zainteresować, zwłaszcza, że ma sporo właściwości zdrowotnych. Co przygotować z rzepy? Mamy świetny przepis.
Czarna rzepa, znana również jako czarna rzodkiew, to warzywo o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Podpowiadamy, dlaczego warto włączyć ją do diety w tym sezonie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarna rzepa znana jest od wieków
Czarna rzepa jest jednym z najstarszych uprawianych warzyw, docenianym już w starożytności za swoje cenne właściwości. Dzięki wysokiemu poziomowi wartości odżywczych i leczniczych, uznawana jest za jedno z najzdrowszych warzyw, jakie warto mieć w swojej diecie. Co prawda, jej smak jest dość intensywny i przypomina gorczycę, co jest efektem obecności glikozydów gorczycowych, ale warto ją jeść.
Warzywo to jest prawdziwą bombą witaminową - zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, a także kluczowe minerały: potas, wapń, fosfor i magnez. Witamina C pełni rolę antyoksydantu, wspierając układ immunologiczny i pomagając w walce z wolnymi rodnikami. Z kolei błonnik poprawia trawienie, regulując ruchy jelitowe, co jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Czarna rzepa wykazuje działanie przeciwzapalne i żółciopędne, ułatwiając trawienie tłuszczów oraz wspomagając pracę wątroby. Związki siarki obecne w czarnej rzepie odpowiadają za regenerację tego narządu. Warzywo to stymuluje produkcję soków trawiennych, co korzystnie wpływa na cały proces trawienia.
Jak wykorzystać czarną rzepę w kuchni?
Czarna rzepa może być wykorzystywana w kuchni na wiele sposobów. Można ją spożywać na surowo jako dodatek do sałatek, gotować, piec, a także marynować. Świetnie sprawdza się jako składnik zup, a pieczona stanowi doskonały dodatek do mięs i ryb. Warto pamiętać, że starta na tarce i skropiona sokiem z cytryny ma łagodniejszy smak. To dobry pomysł na surówkę.
Zupa z czarnej rzepy
Składniki:
- 3 czarne rzepy,
- 5 ziemniaków,
- 1 pietruszka,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 litry bulionu,
- 3 łyżki masła,
- śmietana do smaku, opcjonalnie,
- kromki chleba lub bagietki,
- pieprz, sól, ulubione przyprawy,
- natka pietruszki do podania,
- czarnuszka do podania.
Sposób przygotowania:
- Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekaj. Ziemniaki, pietruszkę i czarną rzepę obierz i pokrój w kostkę.
- W garnku o grubym dnie podsmaż cebulę i czosnek na rozgrzanym maśle. Dodaj ziemniaki, pietruszkę i podsmażaj dalej ciągle mieszając. W trakcie dołóż masła.
- Podsmażone warzywa zalej bulionem, gotuj aż będą miękkie. Dodać sól, pieprz, ulubione przyprawy.
- Jeśli używasz, dodaj do zupy śmietanę. Całość zmiksuj na jednolity krem.
- Na rozgrzanej patelni przygotuj grzanki z chleba lub bagietki.
- Zupę podawaj z grzankami. Posyp ją natką pietruszki i czarnuszką.