Ryba, która była na każdej imprezie w PRL‑u. Najbardziej kochali ją nasi dziadkowie
Większość z nas na pewno pamięta ten moment z dawnych lat, w którym ta przekąska pojawiała się na stole. Dziadkowie sięgali po nią łapczywie, a sama potrawa znikała z talerza w mgnieniu oka. Dzisiaj jej popularność znacznie spadła. Ale może ty jeszcze ją lubisz? My na przykład nadal mamy do niej słabość...
13.11.2023 08:43
Kuchnia PRL-u nie może być oceniana jedynie w czarno-białych barwach. Czy wśród ówczesnych rarytasów kulinarnych znajdowały się pozycje, które dziś uznajemy za skrajnie dziwaczne i niesmaczne? Jasne, nie da się ukryć. Czy było tam też kilka potraw, za którymi tęsknimy jak za dzieciństwem? Tak! Ach, ta mortadela w panierce...
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczywiście zupa owocowa, babka ziemniaczana, czernina czy wspomniana mortadela to potrawy nade wszystko kontrowersyjne i stworzone na zasadzie "coś z niczego". Ocena ich walorów smakowych to rzecz subiektywna. Podobnie rzeczy mają się w przypadku wcześniej zapowiedzianego bohatera tego odcinka — ryby w zalewie octowej. Pamiętasz ją jeszcze?
Jako dzieci nie mogliśmy patrzeć na to, jak zajadają się nią dziadkowie. Napawała nas zgrozą, a jej intensywny zapach brutalnie raził nozdrza. Dzisiaj? Dzisiaj ta perspektywa znacznie się zmieniła. Tak przygotowana ryba, kiedyś obecna na każdej imprezie, to jedna z naszych ulubionych przekąsek. Trzeba jednak zrobić ją w odpowiedni sposób. Poniżej znajdziesz przykładowy przepis. Kto wie? Może i ty polubisz ten PRL-owski szlagier?
Ryba w zalewie octowej
Składniki:
- 600 g ulubionej ryby — karpia, dorsza, sandacza albo szczupaka,
- mąka pszenna,
- 2 cebule,
- 500 ml wody,
- 200 ml octu,
- 3 ziela angielskie,
- 3 liście laurowe,
- 1 łyżka cukru,
- sól, pieprz,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Rybę oczyść, umyj, osusz i podziel na mniejsze kawałki. Dopraw solą i pieprzem z obu stron i lekko wklep przyprawy. Panieruj w mące i usmaż na złoto na rozgrzanym tłuszczu.
- Cebule obierz, pokrój w piórka i zeszklij na patelni.
- Czas na zalewę octową. W garnku zagotuj wodę z octem, cukrem, zielem angielskim, liśćmi laurowymi, solą i pieprzem. Gotuj 10 minut.
- Do wyparzonego słoika włóż rybę naprzemiennie z cebulą. Całość zalej wystudzoną zalewą i zakręć. Odstaw w chłodne miejsce na 2 dni. Smacznego!