Zastanawiasz się nad wizytą u dietetyka? Przeczytaj, zanim przekroczysz próg jego gabinetu
Pierwsza wizyta u dietetyka to ważny krok na drodze do lepszego odżywiania i poprawy zdrowia. Zanim się na nią umówisz, zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki spotkaniom z dietetykiem. Czy chcesz schudnąć, wesprzeć proces leczenia, a może po prostu nauczyć się zdrowiej odżywiać?
06.04.2024 18:05
Pamiętaj, że realizacja celów dietetycznych to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Aby przebiegał on skutecznie, ważne jest odpowiednie przygotowanie do pierwszego spotkania. O tym, jak to zrobić, opowiem w poniższym artykule.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wybrać odpowiedniego dietetyka?
Dietetyka to dziedzina, która kojarzy się przede wszystkim z odchudzaniem. I rzeczywiście, wielu dietetyków specjalizuje się właśnie w redukcji masy ciała. Jednakże zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Szukając odpowiedniego dietetyka, można także natrafić na takie specjalizacje, jak np.:
- dietetyk kliniczny – zajmuje się osobami, które potrzebują wsparcia żywieniowego w różnego rodzaju chorobach, takich jak np. cukrzyca, nowotwory, choroby serca i układu krążenia, alergie pokarmowe, choroby metaboliczne i neurologiczne, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne, choroby układu pokarmowego;
- dietetyk sportowy – współpracuje ze sportowcami zawodowymi, jak i amatorami. Dobiera sposób odżywiania pod indywidualne cele treningowe oraz wspiera swoich podopiecznych podczas przygotowań do zawodów;
- psychodietetyk – łączy w swojej pracy zarówno wiedzę z dziedziny psychologii, jak i dietetyki. Pomaga swoim podopiecznym budować zdrowe nawyki żywieniowe, wyjść z błędnego koła odchudzania, a także wspiera osoby z zaburzeniami odżywiania.
Wybór odpowiedniego dietetyka zwiększa twoje szanse na zrealizowanie celów dietetycznych. Dlatego ważne jest, aby wybrać taką osobę, która jest specjalistą w dziedzinie, która cię interesuje. Przykładowo, jeśli chorujesz na SIBO lub choroby tarczycy skonsultuj się z dietetykiem klinicznym. W przypadku gdy od kilku lat jesteś na diecie i nie widzisz efektów, często podjadasz w stresie i masz trudności ze zbudowaniem zdrowych nawyków, rozważ wizytę u psychodietetyka. Co ważne, przed pierwszą wizytą sprawdź też wykształcenie, kwalifikacje i kompetencje wybranego specjalisty.
Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się przygotować?
Aby dietetyk mógł skomponować odpowiedni plan żywienia, będzie potrzebował informacji o stanie twojego zdrowia i sposobie żywienia. Część z tych informacji możesz dostarczyć mu już przed wizytą. Dzięki temu specjalista będzie mógł się dowiedzieć więcej o twoim przypadku i lepiej przygotuje się do pierwszego spotkania.
Oto co należy przygotować przed pierwszą wizytą:
- dzienniczek żywieniowy – pozwala na ocenienie twojego sposobu odżywiania. Spisuj go przez min. 3 dni (2 robocze i 1 weekendowy). Dzienniczek żywieniowy powinien wiernie odzwierciedlać twoje codzienne nawyki i harmonogram żywienia. Dlatego uwzględniaj w nim wszystkie produkty, posiłki i napoje, a także ich ilości. Często gotowy wzór dzienniczka znajduje się na stronie internetowej dietetyka;
- odpowiedzi do wywiadu zdrowotno-żywieniowego – niektórzy specjaliści polecają wypełnić wywiad zdrowotno-żywieniowy jeszcze przed wizytą, dlatego też często umieszczają go na swojej stronie lub wysyłają wcześniej klientowi mailowo. Część z nich natomiast przeprowadza go już na spotkaniu. W wywiadzie tym zwykle znajdują się pytania o nawyki i preferencje żywieniowe, styl życia, aktywność zawodową, dostępność sprzętów kuchennych, możliwości kulinarne, a także o obecny stan zdrowia;
- lista przyjmowanych leków i suplementów – przygotowanie takiej listy jest ważne dla dietetyka, ponieważ umożliwi mu to ustalić, czy zalecane przez niego produkty spożywcze i napoje nie będą wchodzić w interakcje z poszczególnymi preparatami;
- aktualne badania laboratoryjne – najnowsze badania krwi i moczu (nie starsze niż 3 miesiące) pozwolą dietetykowi ocenić stan twojego zdrowia. Pamiętaj, że dietetyk nie ma uprawnień do zlecania ci badań, ani ich interpretacji. Wyniki te służą mu jedynie w celach informacyjnych, aby na ich podstawie ułożyć dietę, która jest w stanie uzupełnić ewentualne niedobory, bądź wyrównać zaburzenia zdrowotne.
Zanim wybierzesz się na pierwszą wizytę u dietetyka, pamiętaj też o odpowiednim ubiorze. Jest to szczególnie ważne w przypadku analizy składu masy ciała na wagach z bioimpedancją. Aby wykonać pomiar, należy stanąć na wadze boso. Dlatego na pierwszą wizytę najlepiej nie zakładać rajstop, a jedynie skarpety. Warto też założyć ubrania, które są w miarę lekkie, np. legginsy lub bawełniane bluzki. Dzięki temu pomiar będzie bardziej precyzyjny.
Dietetyk online a dietetyk stacjonarny – różnice
Obecnie istnieje też możliwość skorzystania z usług dietetycznych online. Zasada przeprowadzenia pierwszej wizyty jest dokładnie taka sama. Dietetyk także będzie potrzebował od ciebie wszystkich powyżej opisanych informacji do ułożenia indywidualnego planu żywieniowego.
Jedyną różnicą jest sposób wykonywania pomiarów masy ciała. Tutaj leży to po twojej stronie. Oczywiście nie chodzi tu o to, abyś kupował odpowiednią wagę, która dokonuje analizy składu ciała. W przypadku współpracy online wystarczy pomiar na klasycznej wadze łazienkowej. Ponadto dietetyk może także zalecić wykonywanie pomiarów obwodów ciała. Przed ich pobraniem powinien dokładnie cię poinstruować, jak to poprawnie wykonać.
W przypadku spotkań online wszelkie pomiary i postępy należy dokumentować w specjalnie do tego przygotowanych raportach, a następnie odsyłać je w umówionych terminach do dietetyka.
Czy warto umówić się na konsultację do dietetyka?
Jeśli jesteś osobą, która chce zmienić swoje obecne nawyki żywieniowe lub poprawić stan zdrowia, to jak najbardziej warto umówić się na konsultację do dietetyka. Obecnie dietetyk zajmuje się nie tylko odchudzaniem, lecz także dzięki starannie dostosowanej diecie, potrafi zredukować uciążliwe objawy wielu chorób, poprawić wyniki badań laboratoryjnych i przyspieszyć powrót do pełnej kondycji zdrowotnej. Wobec tego wizyta u dietetyka to zarówno inwestycja w zdrowie, jak i dobre samopoczucie.