Czereśnie są zbyt drogie? Sięgnij po owoce, które dostarczą ci dwa razy więcej witamin
Oprócz pysznego smaku zawierają cenne witaminy i minerały. Mają właściwości zdrowotne i można wykorzystać je do wielu dań. Czereśnie, bo o nich mowa, są obecnie dostępne w sklepach i na bazarkach, jednak trzeba za nie sporo zapłacić. Na szczęście są inne owoce, które mniej kosztują, a mają nawet więcej witamin.
15.06.2024 14:43
Smaczne i zdrowe letnie owoce
Lato to sezon na pyszne, zdrowe czereśnie. Tak zwane owoce wiśni ptasiej występują w rozmaitych odmianach i kolorach. Możemy wybierać wśród żółtych, pomarańczowych, przez czerwone i niemal czarne rodzaje. Najbardziej wartościowe są wtedy, gdy jemy je w surowej postaci. Mają bowiem wiele prozdrowotnych właściwości — m.in. poprawiają stan skóry, wspierają pracę serca i funkcjonowanie tarczycy.
Czereśnie są bogate w cenne związki, takie jak witaminy z grupy B (np. B1, B2, B6), mają także dużo witaminy C i E. Stanowią dobre źródło beta karotenu, potasu, sodu, wapnia, fosforu i żelaza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobre dla osób dbających o wagę
Czereśnie zalicza się do owoców niskokalorycznych — w 100 gramach czereśni jest zaledwie 50 kcal. Poza tym w prawie 80 proc. składają się z wody, więc dobrze nawadniają organizm. Wspomagają odchudzanie jeszcze z jednego powodu — mają sporą ilość błonnika, który zwiększa objętość pokarmów i pomaga w osiągnięciu uczucia sytości. Dodatkowo błonnik powoduje zwolnienie tempa trawienia, więc dłużej czujemy się pełni po jedzeniu (dzięki czemu zmniejszamy ryzyko sięgnięcia po niezdrowe przekąski).
Warto wspomnieć, że choć te słodkie owoce są bogate w cukry (14,6 g w 100 g), to zawierają niewiele samej sacharozy (w 100 gramach jest jej 0,5 g). Mają także niski indeks glikemiczny (IG = 23), co sprawia, że mogą być spożywane przez diabetyków.
Czereśnie mają bardzo wiele zalet, a przede wszystkim właściwości prozdrowotnych. Niestety, są również dość drogie, dlatego mam dla ciebie listę owoców, które są o wiele tańsze, a dostarczą o wiele więcej witamin.
Zobacz także
Jeszcze więcej dobra
Więcej witamin niż czereśnie mają jagody — czarne jagody, jagody goji i jagody acai, które nie tylko wyróżniają się wysoką zawartością antyoksydantów, ale przede wszystkim witamin i minerałów. Dodatkowo wykazują silne właściwości przeciwzapalne oraz stanowią ochronną barierę przed chorobami serca i rakiem.
Kolejnym owocem, który króluje pod względem witamin, jest awokado. Nie tylko jest bogate w różne minerały, ale także w witaminy K, C, E oraz błonnik. Awokado docenia się także za doskonałe źródło zdrowych tłuszczów, np. jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są pomocne w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego.
Truskawki górują przede wszystkim z uwagi na dużą zawartość witaminy C – mają aż 46 – 90 mg na 100 g, dzięki czemu porcja truskawek zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Poza tym stanowią dobre źródło flawanoidów, błonnika, żelaza, krzemu, magnezu, cynku, manganu i fosforu.
Jednym z najbardziej bogatych w przeciwutleniacze owoców jest granat. Zawiera dużą ilość witaminy C, K oraz potasu. Regularne spożycie granatu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejsza także ryzyko zachorowania na serce.
Nie można zapominać o niepozornej porzeczce. 100 gramów porzeczki to aż 150 – 300 mg witaminy C. Na uwagę zasługują przede wszystkim czarne porzeczki, zawierające dodatkowo witaminę A, witaminy z grupy B i witaminę E. Poza tym porzeczki mają sporo minerałów — m.in. potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i miedź. Dzięki tej kompozycji mocno wzmacniają układ odpornościowy.
Pod względem zawartości witaminy C króluje kiwi. 100 g kiwi to aż 80 – 90 mg kwasu askorbinowego, czyli zjedzenie jednego owocu jest w stanie pokryć całodzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Regularne spożywanie kiwi obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i miażdżycy, a także chroni przed nowotworami.
Zobacz także
Przepisy z wykorzystaniem czereśni
Jeśli jednak jesteś miłośnikiem czereśni, to mamy dla ciebie propozycje dań z tymi owocami. Czereśnie najchętniej zjadamy na surowo — z uwagi na ich słodki smak są doskonałe na deser, ale świetnie sprawdzają się do różnych ciast (kruchych, ucieranych czy drożdżowych). Są też idealne do przetworów na bazie owoców (kompot, dżem, nalewka, sok), a także do koktajli, sałatek i zup — słodkich owocowych czy też chłodników. Bardzo popularny jest również sos do mięs przygotowany z wykorzystaniem tych smacznych owoców. Oto kilka przepisów.
Sałatka z czereśniami i ricottą
Składniki:
- mieszanka sałat, roszponka lub rukola,
- garść migdałów,
- czereśnie pozbawione pestek,
- serek ricotta,
- papryczka chili, cienko pokrojona pozbawiona pestek.
Sos:
- 1 łyżka soku z limonki lub cytryny,
- 2 łyżki białego octu balsamicznego,
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron,
- mała szczypta soli i świeżo zmielony czarny pieprz,
- 2 łyżki likieru wiśniowego, nalewki wiśniowej lub soku wiśniowego.
Sposób przygotowania:
Do dużej miski wsyp umyte i osuszone sałaty. Dodaj czereśnie pozbawione pestek, orzechy (prażone kilka minut wcześniej na suchej patelni), papryczkę chilli pokrojoną w cienkie paski. Przygotuj sos i zalej sałatkę. Dokładnie wymieszaj całość, a następnie na wierzch dodaj podzielony na części serek ricotta.
Koktajl z czereśni
Składniki:
- 1 szklanka wydrylowanych czereśni,
- pół szklanki mleka kokosowego,
- kilka truskawek,
- 3-4 kostki lodu,
- pół szklanki jogurtu naturalnego,
- opcjonalnie 1 łyżka miodu lub pół banana.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wkładamy do blendera kielichowego. Następnie dokładnie miksujemy, aby powstał gładki koktajl. I gotowe!
Budyń z czereśni
Składniki:
- 70 g wydrylowanych czereśni,
- 15 dag migdałów,
- 4 łyżki masła,
- 5 łyżek cukru (lub zamiennika),
- 7 jajek.
Sposób przygotowania:
Masło utrzyj z żółtkami, dodaj cukier, zmielone migdały. Ubij pianę z białek i dodaj ją do masy. Następnie dodaj pozbawione pestek czereśnie. Wszystkie składniki wymieszaj i przełóż do formy. Gotuj przez około 45 min na wolnym ogniu.