PoradyNajczęstsze błędy przy kiszeniu kapusty. Przez to szarzeje i jest niesmaczna

Najczęstsze błędy przy kiszeniu kapusty. Przez to szarzeje i jest niesmaczna

Kiszenie kapusty nie jest skomplikowanym procesem, a domowa kapusta kiszona jest naprawdę smaczna. Co więcej, ma wiele właściwości zdrowotnych, za które podziękuję nam organizm. Ważne jednak, by odpowiednio przygotować się do kiszenia i uniknąć popularnych błędów.

Błędy przy kiszeniu kapusty
Błędy przy kiszeniu kapusty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | pixel-shot.com (Leonid Yastremskiy)

21.09.2024 13:28

Właściwości kiszonej kapusty

Kiszona kapusta jest bardzo zdrowa ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów. To bogate źródło witaminy C, a także witamin z grupy B. Wyróżnia się również sporą dawką żelaza, wapnia i potasu.

Pozytywnie wpływa na pracę serca, wzmacnia układ odpornościowy całego organizmu, dzięki czemu nie tylko mniej chorujemy, ale również łagodniej przechodzimy niektóre choroby. Ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Jedząc ją, możemy poprawić swój wygląd zewnętrzny — kondycję skóry oraz sylwetkę. Kapusta kiszona bowiem jest bardzo niskokaloryczna, a dodatkowo korzystnie działa na trawienie, przeciwdziałając zaparciom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prosty przepis na kiszenie kapusty

Przyrządzenie domowej kiszonej kapusty jest bardzo proste, nawet amator poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Składniki:

  • 2 kg białej kapusty,
  • 40 g soli kamiennej,
  • ewentualne dodatki: marchewka, jabłko, kminek, gorczyca,
  • potrzebne akcesoria: pięć słoików o pojemności 500 ml, drewniana łyżka zakończona kulką/drewniany tłuczek.

Przygotowanie krok po kroku:

KROK 1. Obierz kapustę, pozbaw ją uszkodzonych liści i umyj całą główkę. Pokrój główkę kapusty na cztery kawałki, a następnie ze środka usuń części jasnego głąba. Kapustę pokrój nożem (lub szatkownicą) w cienkie paski. Pokrojoną kapustę umieść w głębokiej, dużej misce, a następnie dodaj soli. Przyjmuje się, że na 1 kg kapusty przypada 20 g soli. Całość dokładnie wymieszaj.

KROK 2. Jeśli chcesz wzbogacić swoją wersję marchewką, to odpowiedni czas na jej dodanie. W tym celu możesz zetrzeć na tarce 2-3 marchewki i dodać je do kapusty. Podobnie 1-2 jabłka, które również należy zetrzeć i dorzucić do kapusty. Jeśli chcesz dodać kminku lub gorczycę to także właściwa chwila.

KROK 3. Poszatkowaną kapustę (z ewentualnymi dodatkami) ubijaj, używając drewnianej łyżki z kulką na końcu. Jeśli nie masz łyżki, możesz ją także ugniatać dłońmi. Po ugnieceniu odstaw na kilka minut, następnie powtórz czynność kilka razy, do czasu aż kapusta puści sok.

KROK 4. W kolejnym kroku przygotuj 5 słoików i zacznij przekładać do nich kapustę. Każdą porcję umieszczoną w słoiku mocno ubijaj w naczyniu, starając się maksymalnie mocno wypełnić słoik. W ten sposób usuwasz dostęp powietrza, co pozytywnie wpływa na proces fermentacji. Każdą włożoną warstwę kapusty do słoika zatem starannie dociskaj łyżką. Ilość kapusty w słoiku nie powinna przekraczać 80 proc., gdyż w czasie fermentacji zwiększa ona swoją objętość. Zakręć wszystkie słoiki, ale niezbyt mocno, w taki sposób, by mogły się z nich swobodnie wydostawać gazowe produkty fermentacji.

KROK 5. Przygotowane słoiki umieść w ciemnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 20°C. Najlepiej położyć je na ręczniku, ponieważ mogą puszczać sok i brudzić podłoże.

KROK 6. Na proces kiszenia kapusty należy przeznaczyć od 7 do 14 dni (jest to uzależnione od temperatury pomieszczenia, w którym się kiszą). Po upływie 2-3 dni należy jednak sprawdzić zakrętki — jeśli mocno się wybrzuszą, to dokręć je mocniej. Po około 7 dniach kiszenia odkręć jeden ze słoików i sprawdź, czy kapusta jest już ukiszona. Jeśli nie, zostaw ją na kolejne dni, aż osiągnie odpowiedni smak. Po tym czasie włóż słoiki do lodówki, gdzie można trzymać ją przez około maksymalnie 3-4 miesiące.

Najczęstsze błędy przy kiszeniu

Domowa produkcja kapusty nie jest skomplikowana, jednak zdarza się wiele błędów, które łatwo można popełnić i zniszczyć w ten sposób całą kiszoną kapustę. Jakie są najczęściej występujące błędy podczas kiszenia kapusty?

1. Zbyt dużo soli

W przypadku dodawania soli do kapusty dobrze jest się trzymać przepisu — nadmiar soli może bowiem nie tylko negatywnie wpłynąć na smak, ale również na jej jakość. Przyjmuje się, że na 1 kg kapusty dodaje się 20 g soli. Warto zatem dokładnie ważyć wszystkie składniki, by nie przesolić. Jeśli do tego dojdzie, nie tylko kapusta będzie niesmaczna, ale również może zmienić kolor — na szary lub brązowy. W dodatku szybciej się popsuje i zacznie pleśnieć.

2. Niewłaściwa temperatura kiszenia kapusty

Zepsuta kapusta może być wynikiem nieodpowiedniej temperatury podczas kiszenia kapusty. Rekomendowana temperatura, w której kisimy kapustę, powinna mieścić się w przedziale 18 - 22°C. Jeśli jest za niska, to proces fermentacji trwa zbyt długo i zanim sfermentuje, zacznie pleśnieć.

3. Korzystanie z brudnych narzędzi

Ubijanie kapusty powinno odbywać się za pomocą drewnianej łyżki zakończonej kulką/drewnianym tłuczkiem. Ważne jest, by przed użyciem tego narzędzia dokładnie je umyć. Tak samo jak naczynie, w którym kisimy kapustę (słoiki). Jeżeli używany sprzęt nie będzie odpowiednio oczyszczony, to może przyczynić się do pojawienia się pleśni.

4. Kiszenie młodej kapusty

Kapusta odpowiednia do kiszenia nie powinna być młoda, ponieważ ma zbyt małą ilość cukru, co negatywnie wpływa na proces kiszenia. Najlepsze do kiszenia będą kapusty późnych odmian.

poradykiszona kapustakiszenie kapusty
Wybrane dla Ciebie