Po pracy gotuję szybką zupę. Jest tania i pomaga pozbyć się oponki z brzucha
Mając na myśli zupę, większość z nas zakłada, że jest ona dietetyczna. Tymczasem nie każda – są zupy, które pod względem kalorii mogą dorównywać niektórym fastfoodom. Na co zwracać uwagę podczas przyrządzania dietetycznej strawy? Jak obniżyć jej kaloryczność?
Jedną z podstawowych zasad dotyczących przyrządzania niskokalorycznych zup jest gotowanie ich na wywarach warzywnych bądź warzywno-mięsnych, na chudych mięsach. Odradzane są tłuste mięsa, które sprawiają, że po wystudzeniu zupa pokryje się grubą taflą tłuszczu. W zupach mięsnych powinny znaleźć się fragmenty chudego mięsa; może to być indyk, kurczak lub wołowina. Zupy można także gotować na bazie chudego mięsa ryb.
Kolejna zasada to zabielanie zup, które nie jest zakazane, ale kluczowe są w tym przypadku składniki. Jeśli zupa ma posiadać dietetyczne właściwości, to nie można zabielić jej śmietaną czy też tradycyjną zasmażką. Odradza się również dodawania gotowych przypraw, np. kostek rosołowych, które mają w sobie dużą ilość soli i oleju palmowego. Do przygotowania zup nie dodajemy również nadmiernej ilości masła, oleju i oliwy (pamiętajmy, że 10 g oleju to około 85-90 kcal).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Zupa enchilada jest idealna na jesienny obiad. Syci i rozgrzewa
Unikajcie również wszelkich dodatków typu grzanki, groszek ptysiowy czy nachosy. Jeśli już chcecie zwiększyć ilość węglowodanów w zupie, postawcie na brązowy ryż, makaron razowy, chrupkie pieczywo lub chipsy warzywne.
Poniżej kilka przepisów na dietetyczne zupy z warzywami. Pamiętajcie, że każdą z nich możecie połączyć z gotowaną piersią kurczaka czy indyka, co będzie dodatkowym źródłem białka – składnika, który odgrywa dużą rolę w odchudzaniu.
Zupa pomidorowa
Ugotowanie zupy pomidorowej dla nikogo nie powinno być wyzwaniem - to jedna z najprostszych zup. Pomidory zajmują wysoką pozycję na liście dietetycznych warzyw - mają niecałe 20 kcal w 100 gramach. Mimo tego, że nie dostarczają dużej ilości białka czy tłuszczu, to są bogate w różne mikroelementy i witaminę E.
Składniki:
- 4 świeże pomidory,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- pół pora,
- pół selera,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- 1000 ml chudego bulionu (lub opcjonalnie wody),
- naturalny ryż pełnoziarnisty,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- natka pietruszki,
- sól i pieprz.
Przygotowanie krok po kroku:
Zagotuj przygotowany wcześniej bulion lub wodę i dodaj do niego obrane ze skóry warzywa (marchewka, pietruszka, seler i por). Dopraw zielem angielskim, liściem laurowym, oliwą, solą i pieprzem. Garnek przykryj i pozostaw gotujący się wywar na 40-45 minut, do czasu, aż warzyw staną się miękkie.
Ryż pełnoziarnisty ugotuj z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.
Świeże pomidory umyj i obierz ze skórki. Po upływie około 45 minut, gdy wywar jest gotowy, wyjmij z niego całą zawartość, następnie wrzuć pomidory i gotuj przez kolejne 15 minut. Na koniec odlej pół kubka zupy do oddzielnego naczynia i dodaj łyżkę jogurtu naturalnego. Wymieszaj i wlej do gotującej się zupy. Zamieszaj i wyłącz zupę. Podawaj ją z ryżem, pokrojoną w kostkę marchewką oraz natką pietruszki.
Krem z cukinii
Cukinia jest warzywem o dużej zawartości witamin (szczególnie C, K oraz witaminy z grupy B) oraz minerałów (potas, żelazo, magnez). Zawiera niewiele kalorii (100 g = 17 kcal) i ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.
Regularne spożywanie tego warzywa niesie ze sobą wiele właściwości. Eliminuje nadmiar wody z organizmu, odkwasza go, wspiera funkcjonowanie jelit i chroni oczy. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe. Doskonale nadaje się na bazę lekkostrawnej i dietetycznej zupy.
Składniki:
- 300 g cukinii,
- 750 ml chudego bulionu (lub opcjonalnie wody),
- 2 ziemniaki,
- 1 ząbek czosnku,
- 1/4 cebuli,
- 2 liście laurowe,
- łyżka oliwy z oliwek,
- 4 łyżki jogurtu naturalnego,
- sól i pieprz.
Przygotowanie krok po kroku:
Zagotuj bulion lub wodę. W tym czasie dokładnie umyj cukinię oraz ziemniaki i obierz je ze skórki. Pokrój warzywa na mniejsze kawałki. Do zagotowanego bulionu dodaj warzywa, wrzuć liść laurowy, pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotuj całość do czasu, aż warzywa będą miękkie, w międzyczasie dodając pieprz i sól. Gdy warzywa będą odpowiedniej miękkości, wyłącz zupę, ostudź ją i zblenduj. Całość delikatnie polej oliwą i zmieszaj z jogurtem.
Zupa brukselkowa
Brukselka z wysoką zawartości błonnika, witamin (C, B, A, E i K) oraz minerałów (wapnia, cynku, selenu, manganu, potasu i kwasu foliowego) jest świetną propozycją do odchudzających zup.
Przede wszystkim błonnik na długi czas zapewnia uczucie sytości. Poza tym brukselka ma mało kalorii – w 100 gramach ok. 43. Dodatkowo, w pozytywny sposób wpływa na nasze jelita i pomaga w usuwaniu nadmiaru estrogenów z organizmu.
Składniki:
- 1 litr bulionu,
- 400 g brukselki,
- 10 g masła,
- 120 ml jogurtu naturalnego,
- 1 pęczek szczypiorku,
- 1 marchewka,
- 1 duża cebula,
- 2 ziemniaki,
- pieprz,
- sól.
Przygotowanie krok po kroku:
Do garnka wlej bulion i zagotuj go. Obierz cebulę, marchewkę i ziemniaki (pokrój je w kostkę). Po zagotowaniu bulionu dodaj te składniki do zupy i kontynuuj gotowanie. Po 5 minutach dodaj umytą i pokrojoną na mniejsze części brukselkę. Gotuj całość, aż warzywa staną się miękkie. Następnie dodaj odrobinę masła i mieszaj aż się rozpuści, dopraw zupę solą i pieprzem, a potem powoli dodaj jogurt. Przed podaniem miseczkę zupy posyp posiekanym szczypiorkiem.
Krem z kalafiora
Kalafior ma wiele witamin i minerałów, uważany jest za bardzo zdrowe warzywo. Obecne w nim składniki mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. To warzywo rekomendowane jest osobom, które zmagają się z utratą kilogramów lub dbają o linię - zawiera niewielką ilość kalorii i ma niski indeks glikemiczny.
Składniki:
- 1 litr bulionu,
- 400 g kalafiora,
- 150 jogurtu naturalnego ze zwiększoną ilością białka,
- 1 pęczek szczypiorku,
- 1 marchewka,
- 1 duża cebula,
- 2 ziemniaki,
- pieprz,
- sól.
Przygotowanie krok po kroku:
Do garnka wlej bulion i zagotuj go. Obierz cebulę, marchewkę i ziemniaki (pokrój je w kostkę). Po zagotowaniu bulionu dodaj te składniki do zupy i kontynuuj gotowanie. Po 5 minutach dodaj umyty i pokrojony na mniejsze części kalafior. Gotuj całość, aż warzywa staną się miękkie. Następnie dodaj jogurt naturalny, dopraw zupę solą i pieprzem. Przed podaniem miseczkę zupy posyp posiekanym szczypiorkiem.
Zupa z fasolki szparagowej
W dietetycznej wersji proponujemy również zupę na bazie fasolki szparagowej. To niskokaloryczne warzywo - w 100 gramach ok. 30 kcal, idealnie nadaje się na zupę. Fasolka ma wiele witamin, minerałów i prozdrowotnych właściwości - wzmacnia układ odpornościowy, poprawia metabolizm, wspiera proces usuwania toksyn z organizmu i zmniejsza ryzyko infekcji w jelitach. Zupa z tą fasolką szybko zaspokoi głód, dbając o zapewnienie uczucia sytości na długo.
Składniki:
- 1 litr bulionu,
- 450 g fasolki szparagowej,
- 1 duża marchewka,
- 5 ziemniaków,
- 1 pietruszka,
- 2 ziemniaki,
- pieprz, sól, odrobina papryczki chilli i kurkumy,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- posiekany koperek.
Przygotowanie krok po kroku:
Fasolkę umyj, pozbaw twardych końcówek i pokrój na mniejsze kawałki. Umyj i obierz ziemianki, marchewkę i pietruszkę. Pokrój warzywa w kostkę. Wlej do garnka bulion i zagotuj. Następnie wrzuć pokrojone ziemniaki, pietruszkę i marchewkę. Gotuj je przez 10 min i dodaj fasolkę oraz przyprawy. Na niewielkim ogniu gotuj zupę przez kolejne 10 min. Przełóż pół kubka zupy i wymieszaj z jogurtem, ponownie wlej całość do garnka i wymieszaj. Przed podaniem dodaj posiekany koperek