Pijesz kawę codziennie? Oto jak faktycznie działa na układ krążenia
Nowe badania wskazują, że spożycie kofeiny może poprawić zdrowie naczyń krwionośnych poprzez wspomaganie regeneracji śródbłonka. Ustalenia naukowców podkreślają potencjalne korzyści spożywania kofeiny dla osób o zwiększonym ryzyku chorób układu krążenia.
Choroby naczyń krwionośnych, stanowiące podgrupę chorób układu krążenia, lub uszkodzenia naczyń krwionośnych mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Należą do głównych przyczyn zgonów na świecie. U pacjentów cierpiących na zapalne choroby reumatyczne, w tym toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów, ryzyko jest znacznie wyższe. Wynika zarówno z samych chorób, jak i niektórych metod leczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ubij miód i dodaj do napoju. Lepsze niż kawa z sieciówki
Regeneracyjna moc kawy
Lekarze podkreślają, że, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka, to najlepiej unikać czynników je podnoszących, co powinno prowadzić od ograniczenia stanu zapalnego. Zalecają rzucenie palenia papierosów, obniżenie poziomu cholesterolu czy kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi.
Jednak naukowcy z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie, uważają, że pacjenci z grup ryzyka mogą poprawić zdrowie swoich naczyń krwionośnych, robiąc coś, co jest naprawdę przyjemne. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań, które ukazały się na łamach pisma "Rheumatology" sugerują, że kofeina, obecna w kawie czy herbacie, aktywnie pomaga komórkom progenitorowym śródbłonka, grupie komórek, które pomagają regenerować wyściółkę naczyń krwionośnych i biorą udział w ich wzroście.
Kofeina a zdrowie układu sercowo-naczyniowego
Powszechnie wiadomo, że dieta bogata w witaminę D (znajdującą się w tłustych rybach i jajach) i A (znajdującą się w wielu owocach) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zaś uboga w sód, wydaje się odgrywać rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego. Naukowcy zastanawiali się również, czy sprawdzi się tu kofeina. Oprócz dobrze znanego działania pobudzającego kofeina ma również działanie przeciwzapalne.
Naukowcy przebadali 31 pacjentów z toczniem. W ramach zaleceń chorzy stosowali przez siedem dni przygotowaną przez badaczy dietę, w której istotną rolę odgrywała kofeina. Po tygodniu uczeni pobrali krew pacjentów, aby sprawdzić stan ich naczyń krwionośnych. Mierząc ilość komórek śródbłonka, które tworzą ważną wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych, odkryli, że pacjenci, którzy spożywali kofeinę, mieli naczynia krwionośne w lepszej kondycji.
– Niniejsze badanie jest próbą dostarczenia pacjentom informacji na temat możliwej roli diety w kontrolowaniu choroby — powiedziała Fulvia Ceccarelli, główna autorka publikacji. – Konieczne będzie potwierdzenie wyników w dalszych badaniach, których celem będzie ocena rzeczywistego wpływu spożycia kawy na przebieg choroby – dodała.
Źródło: Oxford University Press