PrzepisSłodkościEwa Kasprzyk poleca przepis na najlepsze jagodzianki. Zróbcie, bo zaraz skończy się sezon

Ewa Kasprzyk poleca przepis na najlepsze jagodzianki. Zróbcie, bo zaraz skończy się sezon

Ewa Kasprzyk / Drożdżówki z jagodami - zdjęcie podglądowe
Ewa Kasprzyk / Drożdżówki z jagodami - zdjęcie podglądowe
Źródło zdjęć: © AKPA, Adobe Stock

13.07.2024 17:06, aktual.: 13.07.2024 17:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drożdżowe bułeczki wypełnione po brzegi owocami - jagodzianki w sezonie letnim nie mają sobie równych. Nic dziwnego, że w wielu domach od lat z pokolenia na pokolenie przekazywany jest rodzinny przepis na te słodkości. Nie inaczej jest u znanej aktorki - Ewa Kasprzyk poleca recepturę od swojej babci.

Sekret smaku tego wypieku tkwi w czasie, który musimy zarezerwować, aby drożdże zaczęły pracować. To zdecydowanie nie jest przepis dla niecierpliwych. Jeśli dodatkowo samodzielnie zbieramy, oczyszczamy jagody, to z całej produkcji robi nam się całkiem spory kulinarny projekt. Ale dla tego smaku - naprawdę warto.

Jagodzianki kuszą bowiem mięciutkim ciastem, z którego po pierwszym gryzie wypływa nadzienie z sokiem i widocznymi jagódkami. W książce "Pamiętam ten smak" Ewa Kasprzyk dzieli się prostą, klasyczną listą składników. Jej babcia na liście zakupów do jagodzianek wymienia: drożdże, cukier, cukier waniliowy, mleko, jajka, mąka, masło, jagody i sól.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przygotować zaczyn: Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru. Dodać kilka łyżek letniego mleka i łyżkę mąki. Dokładnie wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Jajka i żółtko utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Masło roztopić, przestudzić i połączyć z letnim mlekiem. Mąkę przesiać do miski wymieszać z solą. Dodać mleko z masłem, żółtka i wyrośnięty zaczyn. Składniki dokładnie wymieszać i wyrobić gładkie, lśniące ciasto. Ciasto przełożyć do naoliwionej miski, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia (podwojenia objętości). Gotowe ciasto przełożyć na lekko omącony blat. Uformować w wałek i podzielić na plastry, spłaszczyć dłonią i uformować placuszki. Na każdy placuszek nałożyć 2 łyżki jagód, posypać cukrem i zlepić brzegi. Formować owalne bułeczki. Bułeczki układać w odstęp. Zlepieniem do spodu na blasze wyściełanej papierem do pieczenia. Przykryć folią, zostawić do wyschnięcia. Po upływie 30 min. Bułeczki powinny podwoić objętość. Wierzch każdej bułki posmarować rozbitym jajkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C piec ok. 20-25 min. P.S. Przepis mojej babci Heli. Smakują wybornie

Babcia Hela, jak to babcie mają w zwyczaju, nie podała konkretnych gramatur, bo większość robi na oko lub "ile mąka zabierze". My polecamy standardowe proporcje z naszego autorskiego przepisu na jagodzianki. Zaczyn robimy z opakowania świeżych drożdży (17 g) lub porcji suszonych (8 g). A na ciasto zalecamy 500 g mąki, 100 g masła i niepełną szklankę mleka.

Zdecydowanie popieramy i polecamy patent od Ewy Kasprzyk, aby układać bułeczki łączeniem do dołu - dzięki temu nie popękają podczas pieczenia, a także ładnie urosną. Jeśli lubicie eksperymentować ze smakami, do takich wypieków można dodać też kruszonkę (zagniecione na okruchy 100 g zimnego masła, 150 g mąki i 100 g cukru) przed pieczeniem.

Inne inspirujące przepisy znajdziecie w książce "Pamiętam ten smak. Ulubione przepisy i wspomnienia znanych osób". To wyjątkowa publikacja z inicjatywy i starań stowarzyszenia Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka. Zakup tej lektury przyczynia się do wsparcia osób chorych onkologicznie.

Pamiętam ten smak - okładka książki
Pamiętam ten smak - okładka książki© Licencjodawca | materiały prasowe
Źródło artykułu:Krakowski Komitet Zwalczania Raka
jagodziankiciasto drożdżowejagody