Skutecznie zabija komórki rakowe. Kupisz tanio w każdym dyskoncie
Chińscy cesarze uważali, że liczi dodaje sił i poprawia nastrój. Współcześni badacze wskazują zaś, że owoc ten wykazuje potencjalne działanie antynowotworowe. Zobacz, jak wiele dobrego może nieść za sobą spożywanie liczi.
08.01.2024 16:50
Liczi, znane również jako śliwka chińska, liczi chińskie lub bliźniarka smaczna, to owoc o wyjątkowym charakterze. Po raz pierwszy został opisany przez polskiego jezuitę, Michała Boyma. Drzewa tego gatunku rosną w krajach o ciepłym klimacie, takich jak Chiny, Indie, Japonia, Australia, Afryka oraz USA. W Polsce liczi kupimy przez cały rok, jednak główny czas zbiorów trwa od listopada do marca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy liczi jest zdrowe?
Liczi z wyglądu przypominają truskawki lub maliny. Cena za jeden kilogram owoców w sezonie wynosi ok. 20 złotych. Warto jednak pamiętać, że liczi nie mogą długo leżeć. Po 2-3 dniach zaczynają się psuć.
Liczi jest źródłem witaminy C, fosforu, magnezu, selenu, wapnia, żelaza, manganu czy witaminy E, niacyny oraz ryboflawiny. Zawiera też polifenole, które obniżają poziom "złego" cholesterolu we krwi oraz podwyższają poziom "dobrego". Natomiast potas zawarty w liczi poprawia pracę serca, regulując ciśnienie krwi. Co więcej, owoce te są niskokaloryczne (66 kcal / 100 g), jednak nie powinny ich jeść osoby będące na diecie, ponieważ w składzie liczi chińskiego znajduje się duża ilość cukrów prostych.
Właściwości antynowotworowe liczi
Zespół naukowców z West China Hospital i Sichuan University przekonuje, że ekstrakt z owocni liczi ma zdolność do zwalczania komórek rakowych, w szczególności raka piersi u ludzi. Ich badania, które zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Toxicology and Applied Pharmacology", sugerują, że wyciąg ten jest bogaty w związki polifenolowe, które są znane ze swojego silnego działania przeciwutleniającego.
Ten sam zespół naukowców w innym artykule opublikowanym w "Cancer Letters" argumentuje, że ekstrakt z owocni liczi może być skuteczny nie tylko przeciwko komórkom raka piersi. Badacze twierdzą, że ma on również zdolność do niszczenia komórek raka wątroby, a konkretnie raka wątrobowokomórkowego.
Jak jeść liczi? Na co uważać?
Liczi nie dojrzewają po zerwaniu, dlatego warto wybierać owoce, które mają miękką skórkę. Obieranie liczi zaczyna się od usunięcia skórki z ogonkiem, a następnie delikatnie usuwa się pozostałą część skórki. Kolejnym krokiem jest usunięcie ciemnobrązowego nasiona liczi, które znajduje się w słodkiej (z lekko kwaskowatą nutą) otoczce. Niedojrzałe liczi można poznać po tym, że skórka nie odchodzi łatwo od miąższu.
Należy jednak pamiętać, że liczi nie powinno się jeść na pusty żołądek. Dlaczego? W owocach, przede wszystkim tych niedojrzałych, jest hipoglicyna - toksyna, która hamuje zdolność organizmu do wytwarzania glukozy. Jedzenie ich na pusty żołądek może spowodować poważne problemy zdrowotne, a u dzieci doprowadzić nawet do śmierci.