Staropolska zupa. Pomiń kontrowersyjny składnik, a posmakuje każdemu
Czernina, znana również jako czarnina, to tradycyjna polska zupa, która od lat wzbudza wiele kontrowersji. Głównym składnikiem tej dania jest krew z kaczki, co nadaje jej niepowtarzalny smak i charakter.
06.11.2024 | aktual.: 06.11.2024 13:11
Czym jest czernina?
Czernina, nazywana także czarną polewką, to jedna z najstarszych polskich zup. Jej korzenie sięgają średniowiecza, gdzie była serwowana podczas większych uroczystości. Charakterystycznym elementem czerniny jest wykorzystanie świeżej krwi, najczęściej kaczej lub kurzej, która w połączeniu z dodatkami takimi jak suszone śliwki, gruszki i przyprawy, tworzy niepowtarzalny smak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotowuje się czerninę?
Przygotowanie czerniny wymaga staranności, zwłaszcza jeśli chodzi o świeżość krwi, która jest kluczowa. Podstawą czerniny jest esencjonalny rosół, do którego dodaje się krew, aby uniknąć jej krzepnięcia, mieszana jest z octem. W zupie znaleźć można również kawałki mięsa drobiowego, makaron lub kluski oraz przyprawy takie jak cynamon, majeranek i pieprz, które nadają zupie głębi smakowej.
Autorka bloga "Królestwo garów" podzieliła się przepisem na nietypową czerninę. W zupie nie ma bowiem... krwi. A zamiast kaczki wykorzystano mięso gęsi. Czernina bez krwi to nie wymysł naszych czasów, to danie goszczące już w kuchni staropolskiej.
Czernina bez krwi - przepis
Składniki na wywar:
- korpus, skrzydełka, podroby (wątróbka, serduszko, żołądek) z 1 gęsi,
- pęczek włoszczyzny,
- 2 listki laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 8 ziaren pieprzu czarnego,
- 2 ząbki czosnku,
Do doprawienia zupy:
- 150 g wiśni mrożonych,
- 60-80 g suszonych śliwek,
- 1 duża twarda gruszka,
- 30-40 ml octu jabłkowego,
- miód gryczany (2-3 łyżki),
- cukier,
- majeranek.
Sposób przygotowania:
- Korpus, skrzydełka, żołądek, serduszko, wątróbkę włóż do garnka, dodaj włoszczyznę i przyprawy, zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu przez około 3 godziny.
- Wywar przecedź, obierz mięso z kości.
- Mięso i podroby pokrój w drobne kawałki i wrzuć do wywaru. Śliwki zmiksuj z odrobiną wywaru. Gruszkę pokrój w kostkę.
- Śliwki, wiśnie i gruszkę dodaj do wywaru. Zagotuj. Zupę dopraw do smaku majerankiem, miodem, cukrem, solą i octem jabłkowym. Zupa ma być słodko kwaśna.
- Podaj z kluseczkami ziemniaczanymi. Możesz podawać z płatkami migdałów.