Strzelczyk robi najlepszy pasztet na Wielkanoc. Jest kremowy, wilgotny i nie rozpada się
Domowy pasztet to przystawka, której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Doskonale wie o tym Tomasz Strzelczyk, który opanował ten przepis do perfekcji.
Chociaż pasztety dostać można w każdym sklepie, to ten domowy nie ma sobie równych. Samodzielne pieczenie to nie tylko gwarancja niepowtarzalnego smaku, ale przede wszystkim najlepszej jakości. Żadnych wzmacniaczy, ulepszaczy i konserwantów — do pasztetowej pełni szczęścia potrzebne są tylko naturalne składniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkanocny pasztet jajeczny. Pysznie zapieczony z zewnątrz i soczysty w środku
Pasztet Tomasza Strzelczyka
Pasztetu nie może zabraknąć podczas rodzinnego śniadania w domu Tomasza Strzelczyka, znanego kucharza i uczestnika IV edycji programu "Masterchef". W jego domu pasztet powstaje z tego, co akurat znajdzie się pod ręką. Czasem jest to lżejszy pasztet drobiowy z wątróbką, innym razem stawia na mieszankę mięs. Podpowiedział nam jednak, jak zrobić pasztet idealny.
— Do klasycznego pasztetu z wieprzowiną wybieram łopatkę, kawałek wołowiny, wątróbkę. Można dorzucić też orzechy lub żurawinę. Oczywiście do tego majeranek, gałka muszkatołowa i czosnek. To są podstawy, które dają głębię i podkreślają fajnie smak — opowiada nam Strzelczyk.
Niektórzy do pasztetu dorzucają również skórkę pomarańczową, ale nasz ekspert podkreśla, że on sam nie jest fanem tego dodatku. Istnieją dwie szkoły przygotowania pasztetu. Jedna z nich to gotowanie. Taki pasztet jest miękki, kremowy i przez to łatwiejszy do rozprowadzenia na pieczywie. Pełni rolę mięsnej pasty kanapkowej. Drugą szkołą jest pasztet pieczony, bardziej zwarty i nieco twardszy.
— Taki pasztet następnego dnia możemy pokroić w grubsze plastry i podsmażyć na maśle. No to już w ogóle będzie rewelacja — radzi znany kucharz.
W domu Tomasza Strzelczyka próżno szukać pasztetu wegetariańskiego. Zaznacza, że u niego króluje przede wszystkim mięso.
— Uważam, że wegetarianizm nie pasuje do świąt — śmieje się pan Tomasz.
Jeśli jednak chcesz spróbować pasztetu wegetariańskiego, kucharz radzi, by sięgnąć po pieczarki i kaszę jaglaną lub soczewicę. Do podkreślenia smaków warto dorzucić pieczone warzywa oraz wędzoną paprykę, która doda charakterystyczny, dymny aromat całej masie. Pasztet bez mięsa powinien być zrobiony na bogato, aby zachwycić smakiem.
Sekret idealnego pasztetu
W czasie Świąt Wielkanocnych króluje przede wszystkim pasztet pieczony. Najczęściej podaje się go pokrojonego w plasterki, czasami okraszając chrzanem lub smarując dodatkowo porcją ćwikły. Bez względu na to, czy stawiasz na wieprzowinę, czy drób, Tomasz Strzelczyk radzi, by zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowania przed pieczeniem.
— Wiele osób próbuje zrobić domowy pasztet i nieraz słyszę, że wyszedł suchy jak wiór i zapychający. Właśnie dlatego kluczowe jest mielenie mięsa. Musi być dobrze zmielone na drobnych oczkach, czasami dwa razy. Pasztet to ma być pasztet, musi być zmielony, to musi być taka mocna mazia — zaznacza Strzelczyk.
Wiele osób stroni od pieczonego pasztetu, obawiając się, że będzie za suchy. Rozwiązanie jest proste — wystarczy do masy dodać odrobinę masła albo śmietanki kremówki. Dzięki temu będzie soczysty i pełen smaku.