Świąteczny piernik w domowym wydaniu. Robię go co roku i nigdy mnie nie zawiódł
Dziś przychodzę z genialnym pomysłem na świąteczne ciasto. Jest tak dobre, że znika z talerzy w mgnieniu oka. Co więcej, jego przygotowanie jest bajecznie proste. Czego chcieć więcej?
13.12.2023 | aktual.: 13.12.2023 16:42
Choć świąteczne menu w dużej mierze kojarzy się z postnymi potrawami, w których dominują ryby, kapusta, suszone grzyby, czy barszcz czerwony, to jednocześnie nie możemy zapomnieć o smacznych wypiekach domowej roboty.
Na pewno zgodzisz się ze mną, że okres świąteczny nierozerwalnie wiąże się z takimi ciastami jak serniki, makowce, czy pierniki. Dziś chciałabym skupić się na ostatnim rodzaju ciasta. Dlaczego? Otóż mam wspaniałą recepturę, która nigdy mnie nie zawiodła. Tak było też w przypadku mojej mamy i babci, bo przepis ten przekazywany jest w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dlatego jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich genialnym wypiekiem w świątecznym wydaniu, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Spektakularny sukces masz już gwarantowany na samym starcie!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowy piernik w takim wydaniu to nie tylko uczta dla podniebienia, ale i dla oka. Wygląda przepięknie!
Składniki:
Piernik:
- 130 g masła,
- 1 szklanka cukru,
- 3 łyżki miodu,
- 3 łyżki powideł śliwkowych,
- 4 łyżeczki przyprawy do piernika,
- 2 łyżeczki cynamonu,
- 2 łyżki kakao,
- 3 łyżeczki kawy zbożowej,
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 jajka,
- 1 szklanka mleka,
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej.
Polewa:
- 200 g gorzkiej czekolady,
- 50 ml śmietanki 30 proc.
Dodatki:
- migdały w płatkach do posypania,
- powidła śliwkowe do przełożenia.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od połączenia w garnku na palniku masła oraz cukru. Składniki łączę przy pomocy kuchennej rózgi.
Krok 2. Jako kolejne składniki dodaję do garnka miód, powidła śliwkowe, przyprawę do piernika, kakao oraz cynamon.
Krok 3. Po otrzymaniu gęstej i jednolitej mieszanki zdejmuję garnek z zawartością z palnika. Następnie dodaję do środka sodę oczyszczoną, kawę zbożową, mleko, jajka oraz mąkę.
Krok 4. Gotową mieszankę na piernik przelewam na koniec do formy do pieczenia. Oczywiście wcześniej zabezpieczam ją papierem do pieczenia.
Ciasto w takim wydaniu wkładam następnie do piekarnika na 40 minut. Urządzenie ma pracować w temp. 180 stopni Celsjusza.
Krok 5. Piernik po upieczeniu dzielę na dwie części, po czym przekładam je sporą warstwą powideł śliwkowych.
Krok 6. Następnie przygotowuję polewę do piernika. W tym celu łączę ze sobą śmietankę oraz czekoladę na palniku. Składniki mieszam przy pomocy kuchennej rózgi. Ciasto na koniec polewam polewą i posypuję migdałami w płatkach. I to wszystko, smacznego!