Takim ciastem poczęstowała mnie kuzynka. Połączenie jabłek i tego składnika robi wrażenie
Kiedy kuzynka zaprosiła mnie na szarlotkę, pomyślałam, że na pewno upiecze klasyczną na kruchym cieście. Tymczasem totalnie mnie zaskoczyła, ale połączenie jabłek i orzechów okazało się trafione w punkt. Jak dla mnie to najlepszy zestaw jesiennych smaków!
20.09.2024 07:15
Jesienią kochamy szarlotki. Każdy z nas ma do nich ulubione dodatki, może to być beza, budyń, duża ilość kruszonki. Moja kuzynka postawiła zaś na orzechy. Tylko nie dodała ich do masy jabłkowej ale do ciasta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szarlotka z orzechami lub mąką arachidową
Dla mnie im mniej ciasta w szarlotce, tym lepiej. Jednak w przypadku tego, przygotowanego z dodatkiem zmielonych orzechów, to się nie zgadza. Jest pyszne, aromatyczne i idealnie współgra ze smakiem jabłek. Można zużyć do niego zapas orzechów włoskich lub zastąpić je mąką arachidową.
Mąka arachidowa powstaje w wyniku zmielenia częściowo odtłuszczonych orzechów ziemnych. Dodatkowo czasem się ją praży, by uzyskać wyraźniejszy smak i bardziej suchą konsystencję. Tego typu mąka jest dość ciężka, wilgotna, ma brązowy kolor. Jej smak można określić jako słodki z wyraźną, orzechową nutą. Jest niskowęglowodanowa i bezglutenowa. Zawiera sporo białka, błonnika, jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze oraz minerały, takie jak cynk, żelazo, miedź, magnez, wapń, potas i selen. Świetnie nadaje się do wszelkich słodkich wypieków.
Szarlotka orzechowa od kuzynki
Ciasto:
- 6 jajek,
- 160 g mąki arachidowej lub zmielonych orzechów włoskich,
- 120 g cukru,
- 2 łyżki bułki tartej,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 łyżki kaszy manny,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- szczypta soli.
Masa jabłkowa:
- 2 kg jabłek,
- 100 ml wody,
- 2 opakowania galaretki cytrynowej lub agrestowej,
- 3 łyżki cukru,
- sok z połówki cytryny,
- pół łyżeczki cynamonu,
Dodatkowo:
- herbata z cytryną do nasączenia ciasta,
- garść orzechów włoskich do dekoracji,
- starta gorzka czekolada do dekoracji, opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
- Jajka ubij na wysokich obrotach miksera na jasną i puszystą masę. Pod koniec ubijania dodaj cukier.
- Zmniejsz obroty miksera i dodaj mąkę arachidową lub zmielone orzechy wymieszaną z mąką pszenną, kaszą manną, bułką tartą, solą i proszkiem do pieczenia. Miksuj tylko przez chwilę do połączenia się składników.
- Masę wylej do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piecz ciasto w trybie góra-dół przez 25 minut.
- Wystygnięte ciasto przekrój na dwa równe blaty.
- Jabłka obierz, pokrój na ćwiartki, wydrąż gniazdka nasienne i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przełóż je na patelnię i duś na średnim ogniu, aż staną się miękkie. Dodaj sok z cytryny, cukier i cynamon. Duś jeszcze około 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Galaretki rozpuść w 100 ml gorącej wody. Jabłka zdejmij z ognia, wlej do nich gorącą galaretkę i wymieszaj. Całość odstaw do wystygnięcia, aż masa zacznie lekko tężeć.
- Blaty biszkoptu nasącz herbatą.
- Tężejący mus jabłkowy wyłóż na blat, wyrównaj i przykryj drugim blatem.
- Ciasto włóż do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem udekoruj je posiekanymi orzechami włoskimi i startą czekoladą.