PrzepisObiadTe kotlety były hitem w PRL. Dzięki prostemu trikowi wyjdą soczyste

Te kotlety były hitem w PRL. Dzięki prostemu trikowi wyjdą soczyste

Rumsztyk w minionej epoce wydawał się daniem wręcz wykwintnym. Kiedy pojawiał się na stole, wszyscy byli zadowoleni. Warto sobie przypomnieć, jak go przygotować, by nie był przesuszony i zachwycał smakiem.

Do tego dania z PRL-u warto wracać
Do tego dania z PRL-u warto wracać
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek

Rumsztyk, czyli kotlet z wołowiny lub wieprzowiny, to kultowe danie z czasów PRL-u. Smażono go w domach, gdy tylko udało się dostać mięso. Figurował w menu wielu restauracji. Doceniano jego soczystość i wyjątkowy smak, uchodził za danie wykwintne. W porównaniu do klasycznych mielonych rumsztyk wyróżnia się trochę innym przygotowaniem mięsa. Jest ono delikatnie tłuczone, a następnie smażone na złocisty kolor. Nie dodaje się do niego też jajek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kotlety mielone z warzywami. Przepis, który pokocha cała rodzina

Jakie mięso na rumsztyk?

Rumsztyk to nie jest skomplikowane danie. Klasyczne przygotowuje się z wołowiny, jednak warto dodać do nich także wieprzowinę. Ten dodatek sprawi, że unikniesz wpadki i kotletom na pewno nie zabraknie soczystości. Wołowina zbyt długo smażona staje się po prostu sucha. Wybieraj więc kawałki mięsa pokryte nieco tłuszczem (takie, które nie będą zbyt chude), a kotlety będą rozpływać się w ustach.

Cebula to ważny dodatek do rumsztyku
Cebula to ważny dodatek do rumsztyku© Adobe Stock | Mark Stout

Jak zrobić rumsztyk?

Rumsztyk przygotowuje się bardzo podobnie jak klasyczne kotlety mielone. Do grubo zmielonego lub posiekanego mięsa wystarczy dodać odrobinę lodowatej wody i przyprawy, a potem wyrobić masę ręcznie. Trzeba robić to tak długo, by dało się łatwo formować kotlety, masa nie może być kleista.

Można smażyć je na klarowanym maśle lub oleju. W PRL-u często używano po prostu smalcu. Gdy kotlety są gotowe, czas na przesmażenie cebuli. Kiedy będzie ładnie zarumieniona, dokłada się do niej mięso i krótko dusi pod przykryciem. Takie danie świetnie smakuje z klasycznymi dodatkami, czyli ziemniakami i prostą surówką, na przykład z marchewki.

Przepis na soczysty rumsztyk z cebulą

Składniki:

  • 300 g łopatki wieprzowej (posiekanej lub grubo mielonej),
  • 300 g mięsa wołowego (posiekanego lub grubo mielonego),
  • 4 cebule,
  • sól i pieprz do smaku,
  • kilka łyżek zimnej wody,
  • tłuszcz do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Mięso przełóż do miski, dopraw solą i pieprzem, i dodaj kilka łyżek zimnej wody.
  2. Wymieszaj dokładnie mięsną masę, a następnie uformuj z niej kotlety nieco większe od tradycyjnych mielonych o lekko wydłużonym kształcie.
  3. Rozgrzej na patelni tłuszcz. Kiedy będzie gotowy, wyłóż kotlety i obsmaż je z dwóch stron, aż się zarumienią.
  4. Podsmażone kotlety zdejmij z patelni. Na nowej porcji tego samego tłuszczu podsmaż cebulę pokrojoną w piórka.
  5. Kiedy będzie ładnie zarumieniona, z powrotem wrzuć kotlety na patelnię. Dodaj odrobinę wody, przykryj całość i duś ok. 5-7 minut (ewentualnie dopraw jeszcze raz solą i pieprzem). Gotowe!
kotletyrumsztykobiad

Wybrane dla Ciebie