Tego mięsa jedni się boją, a inni nie pamiętają. Ugotujesz na nim najsmaczniejszy rosołek
Rosół często nazywany jest królewską zupą. Aby go ugotować wystarczy tylko kilka składników, po prostu mięso, warzywa i przyprawy. Ten pierwszy, jest najważniejszy i może się zmieniać zgodnie z naszymi upodobaniami smakowymi. Kurczak, indyk, wołowina, kaczka? To jednak wcale nie jedyne opcje.
08.04.2024 11:18
Rosół należy do ulubionych zup. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego niedzieli. W każdym domu gotuje się go nieco inaczej. Potrafimy bronić swoich opcji, bo przecież rosół na drobiu jest najlepszy, tak robiła moja babcia. To prawda, że wybór mięsa na rosół jest ważny, bo w dużej mierze determinuje jego smak. Najczęściej stawiamy na drób lub wołowinę, jednak możemy sięgnąć także po inne rodzaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na rosół nie za chude
Rosół można przygotować praktycznie z każdego rodzaju mięsa. Wielu kucharzy uważa, że najsmaczniejszy jest z mięs mieszanych, najlepiej drobiowego oraz wołowego. Można do tego dodać dziczyznę lub cielęcinę. Warto pamiętać, że mięso na rosół nie powinno być zbyt chude, bo tłuszcz nasyca tą zupę smakiem. Niektórzy dorzucają też kości z mięs i podroby.
Rosół w stylu wiejskim
Podroby jako dodatek do rosołu to nic nowego. Ta zupa w tak zwanej wersji wiejskiej gotowana jest na całej kurze, czyli z łapami, żołądkiem, wątrobą czy sercem. Warto zwrócić uwagę właśnie na ten ostatni dodatek. Rosół można bowiem ugotować na samych sercach drobiowych. Niektórzy się ich obawiają, ze względu na niską cenę, kojarzoną z gorszą jakością, może warto jednak zaryzykować?
Przepis na rosół na sercach
Składniki:
- 1 kg serc z kurczaka
- włoszczyzna: marchewka, pietruszka, kawałek pora i selera
- przyprawy: pieprz, sól do smaku
- do podania: natka pietruszki lub koperek
Sposób przygotowania:
- Serca dokładnie wypłucz. Z każdego pozbądź się skrzepów krwi. Im lepiej serca będą oczyszczone, tym będzie mniej szumowin.
- Podroby zalej ok. 2 litrami zimnej wody i dodaj przyprawy. Po zagotowaniu zbierz szumowiny. Zmniejsz moc palnika, by wywar gotował się bardzo powoli. Po pół godzinie dodaj włoszczyznę.
- Gotuj rosół aż warzywa będą miękkie. Podawaj go z drobno posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.