To najzdrowsza ryba z polskiego morza. Dietetyk nie ma cienia wątpliwości
Atrakcja gastronomiczna Bałtyku – zdrowa, nienasycona toksynami, bogata w wartości odżywcze i jednocześnie tania oraz smaczna. Trudno sobie wyobrazić lepszą kombinację. Jak twierdzi ceniony dietetyk, taka ryba to znakomity wybór na wakacyjny posiłek, choć z powodzeniem można ją spożywać przez cały rok.
19.07.2024 | aktual.: 19.07.2024 09:18
Nad polskim morzem świeże ryby często nie należą do najtańszych rarytasów. Można zrozumieć wydane pieniądze, o ile ryba, którą kupiliśmy, była naprawdę smaczna oraz zdrowa, a przede wszystkim świeża. Zatem jakie ryby wybierać, będąc nad morzem? Dietetyk kliniczny przygotowały mały przewodnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryby w nadmorskich smażalniach: czego nie zamawiać, na co zwracać uwagę?
Ile razy widziałeś reklamę łososia czy dorsza "prosto z morza" w nadmorskiej smażalni? Prawda jest taka, że dorsze i łososie z Bałtyku są prawie niedostępne, ponieważ ich połowy zostały wstrzymane przez Międzynarodową Radę Badań Morza. Jeszcze bardziej problematyczne może być znalezienie świeżego halibuta, gdyż w Bałtyku praktycznie nie występuje.
Nierzadko serwowane nad morzem ryby to ryby z zamrażarek, importowane. Nie chcąc naciąć się na taki produkt, unikajmy morszczuków, halibutów czy okoni, a także pangi oraz tilapii. Jak wybrać smażalnie, w której serwowane są lokalne gatunki ryb? Jednym z wyznaczników może być liczba pozycji w menu: im mniej, tym większe prawdopodobieństwo, że pochodzą z "z kutra". Warto również zwrócić uwagę na zapach: dobry to ten morski, natomiast zapach spalonej frytury powinien skłonić nas do wyjścia.
Jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Trzy najlepsze gatunki według dietetyka
Najniższe miejsce na podium zajmuje flądra, ceniona za smak i niską kaloryczność. Następny w rankingu to powszechnie lubiany śledź. Jednak pierwsze miejsce w zestawieniu dra Wrzoska przypadło szprotce, którą dietetyk uznał za najzdrowszą rybę w Bałtyku.
Choć szprotki wcześniej nie były zbyt popularne wśród turystów nad Bałtykiem, teraz zyskują coraz większe uznanie. Te małe i pełne wartości odżywczych rybki oferowane są często jako rybny fast food. Za niewielką cenę można dostać smażone szprotki bez głów i wnętrzności, podawane w kartoniku. Dr Wrzosek podkreśla, że szprotki są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, selenu, wapnia oraz wysokiej jakości białka, witaminy D i B12.