To popsuje twoje pierogi. Nie popełnij błędów, bo będą do wyrzucenia
O tym, jak ważną rolę odgrywają pierogi w polskiej kuchni wiedzą chyba wszyscy. Nie może ich zabraknąć również na świątecznym stole. Chociaż ich przygotowanie nie jest specjalnie skomplikowane, to drobne i łatwe do wyeliminowania błędy mogą skutecznie zepsuć efekt końcowy. Zobacz, na co zwrócić uwagę i czego lepiej unikać.
Gdyby lepienie pierogów było sportem, to o kwalifikację na Euro nie musielibyśmy martwić się o kwalifikacje, a i puchar mielibyśmy już w garści. Grudzień to czas, gdy robimy ich najwięcej, w niektórych domach są to nawet setki. Kluczem jest odpowiednio przygotowane ciasto, które łatwo będzie rozwałkować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto cytrynowo-migdałowe z rześkim kremem. Palce lizać
Może się wydawać, że ciasto jest tak proste, że nie da się go zepsuć. Te błędy jednak utrudnią ci życie, a ich wyeliminowanie jest naprawdę niesamowicie proste.
Czy do ciasta na pierogi dodawać jajko?
Jeśli chcesz, aby ciasto na pierogi było mięciutkie, delikatne i pyszne, to jajko zostaw lepiej w lodówce. Dodanie go do masy sprawi, że będzie twardsza i mniej elastyczna. O wiele trudniej będzie je wyrobić, a i wałkowanie stanie się wyzwaniem, które śmiało można serwować na siłowni.
Przepis na ciasto do pierogów jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych udziwnień i dodatków.
- 500 g mąki pszennej,
- pół łyżeczki soli,
- 4 łyżki oleju,
- szklanka gorącej wody.
Przesianą mąkę wymieszaj z solą oraz olejem i zacznij stopniowo wlewać wodę, wyrabiając ciasto.
Daj chwilę odpocząć
Wyrabianie ciasta ręcznie może być męczące, a na dodatek zbyt długie ugniatanie sprawi, że będzie twardsze. Gdy tylko składniki się już połączą, odłóż ciasto do miski na 30 minut. Dzięki temu miękkie, plastyczne i elastyczne. Odpoczynek sprawi również, że nie będzie się kurczyło podczas wałkowania.
Wybierz dobrą sól
Z solą łatwo przesadzić i to nie tylko podczas doprawiania farszu czy gotowania pierogów, ale również podczas dodawania jej do ciasta. Nie wszystkie rodzaje soli nadają się do połączenia z mąką. Gruboziarnista sól może spowodować, że ciasto będzie się rwało podczas wałkowania, lepienia lub gotowania. Najlepiej jest używać miałkiej soli lub rozpuścić sól w gorącej wodzie.