PoradyTradycyjne dania wigilijne. Czego nie może zabraknąć na stole?

Tradycyjne dania wigilijne. Czego nie może zabraknąć na stole?

Wigilia za pasem, a my robimy sobie krótką powtórkę z kulinarnej kultury. Jakie dania muszą pojawić się na świątecznym stole? Stosując się do prostej zasady, skompletowanie dwunastu potraw nagle przestaje się wydawać takie trudne!

Dania wigilijne. Co powinno znaleźć miejsce na świątecznym stole?
Dania wigilijne. Co powinno znaleźć miejsce na świątecznym stole?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Bartłomiej

28.11.2023 09:20

Głównym zarzutem kierowanym przeciwko świętom Bożego Narodzenia jest ich komercyjny wymiar. To znaczy: ile w tym czasie jest jeszcze z celebrowania obrządku i spędzenie czasu z rodziną, a ile to już tylko wynik presji narzuconej przez niezliczone podmioty handlowe? Odpowiedź Polaków na to pytanie jest, co ciekawe, bardzo pozytywna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według ankiet przeprowadzonych przez YouGov International Omnibus zaledwie 13 proc. Polaków czuje się do obchodzenia świąt niejako "przymuszona". Tymczasem we Włoszech uważa tak niemal co trzecia osoba (29 proc.). W czym tkwi sekret pozytywnej oceny świąt Bożego Narodzenia wśród Polaków? Być może w głęboko zakorzenionej tradycji. Może w niezachwianej wierze. A może... w doskonale skomponowanym menu wigilijnym? Tak, świętowanie w towarzystwie tych wszystkich pyszności to prawdziwy wymiar świąt i zero komercji!

Dania wigilijne. Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Dla wielu osób skomponowanie dwunastu dań wigilijnych to nie lada wyzwanie. I wcale nas to nie dziwi. W końcu święta to nie tylko "stanie przy garach". Trzeba więc jednocześnie znaleźć czas na intensywne gotowanie, jak i sprzątanie domu czy kupowanie prezentów. Pozwól, że postaramy się chociaż trochę ci to ułatwić, wypisując najbardziej popularne dania wigilijne.

Zaczynamy od podstawy, czyli ryby. Tego składnika, choćby ze względu na jego symbolikę, nie może zabraknąć. Polacy najczęściej stawiają tu na karpia — duszonego, gotowanego, w galarecie lub, co jasne, smażonego. To właśnie ta ostatnia forma podania tej smacznej i zdrowej ryby zawsze okazuje się największym hitem. Śledzia serwuje się natomiast zwykle w śmietanie lub w oleju z cebulką. To wielkie trio domyka tradycyjna ryba po grecku.

Dania wigilijne to nie tylko smak, ale i symbolika
Dania wigilijne to nie tylko smak, ale i symbolika© Canva | Gpoint Studio

Oczywiście ryba to zaledwie początek wielkiej listy klasycznych dla świąt posiłków. Poza nią ważną rolę odgrywa kapusta — z grochem i grzybami, w pierogach i bigosie; mak — w formie makowca i naszej ulubionej kutii; buraki — w postaci serwowanego na początku wieczerzy barszczu; a także susz z owoców, staropolski piernik, zupa grzybowa i, rzecz jasna, symboliczny chleb.

Wybierając dania wigilijne, dobrze jest kierować się produktem, a nie konkretnym przepisem. Te bowiem zmieniają się według wielu okoliczności; od upodobań rodzinnych po region Polski. Grzyby mogą być więc zaserwowane niekoniecznie w formie pierogów, ale również na maśle czy nawet w gołąbkach. Tak samo wygląda sprawa ryby. Tu możesz na przykład przeczytać o tym, jak przygotować śledzika w lżejszej, nieociekającej tłuszczem formie.

Wybrane dla Ciebie