Turyści wcinają, aż im się uszy trzęsą. Kiedyś jedli tylko najbiedniejsi
Nie wszyscy są zaznajomieni z tymi małymi wypiekami. Są one puszyste, miękkie w środku, a z zewnątrz chrupiące, z delikatną nutą słodyczy. Mowa tutaj o tradycyjnych proziakach, które dawniej pieczono na rozgrzanej blasze węglowej kuchni. Współcześnie, zamiast blaszanej patelni, używa się teflonowej, ale mimo to, proziaki wciąż smakują wyśmienicie.
20.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:52
Proziaki to specjalność kulinarna, którą można skosztować na Podkarpaciu. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe, posmarowane domowym masłem czosnkowym lub podane na słodko – z miodem czy konfiturą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proziaki - regionalny przysmak Podkarpacia
Proziaki to małe bułeczki, które swoją nazwę zawdzięczają sodzie, którą dawniej nazywano "prozą". W zależności od regionu proziaki mogą być nazywane również proziokami, prołoziokami, prołziokami, prosiokami, sodziakami, plackami na sodzie czy nawet łosuchami.
Pierwsze zapiski na temat proziaków pochodzą sprzed 150 lat, ale tradycja wypiekania tych bułeczek jest znacznie starsza. Proziaki są odmianą podpłomyków, czyli placków z mąki i wody, pieczonych na rozgrzanych kamieniach czy blasze. Podkarpackie bułeczki przyrządza się z ciasta pszennego z dodatkiem sody oczyszczonej, wody i kwaśnego mleka. Niektóre przepisy zawierają także jajka.
Zobacz także
Proziaki zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Są one puszyste, miękkie, delikatnie słodkie. Możemy skosztować ich w wielu restauracjach w Beskidzie Niskim, na Pogórzu, Roztoczu, w kuchni Rzeszowiaków i Lasowiaków. Możemy również spróbować przygotować je samodzielnie w domu. Sekretem jest ciasto - nie może być zbyt gęste.
Jak się robi proziaki. Przepis
Składniki:
- 500 g mąki,
- 1 szklanka maślanki lub zsiadłego mleka,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- pół łyżeczki soli,
- pół łyżeczki cukru.
Przygotowanie:
- Mąkę przesiej do miski z solą i sodą. Następnie dodaj cukier i wlej maślankę (lub zsiadłe mleko). Wymieszaj całość.
- Blat lub stolnicę podsyp mąką zagnieć na nim energicznie ciasto. Powinno lekko kleić się do rąk. Następnie rozwałkuj je na grubość ok. 1 cm.
- Z ciasta wytnij koła od szklanki.
- Krążki ułóż na desce, przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie upiecz proziaki na suchej patelni o grubym dnie, obracając je co 1-2 minuty.
- Proziaki będą gotowe po ok. 12 minutach. Placuszki możesz ewentualnie upiec w piekarniku w 190-200 st. C przez 12-18 minut.