Ugotowany ryż zawsze przerabiam w ten sposób. Nic się nie marnuje
Ugotowałeś za dużo ryżu i nie wiesz co z nim zrobić? Wcale nie musisz przyczyniać się do podwyższania i tak już szokująco wysokich statystyk marnotrawstwa żywności. Zamiast tego zrób to, co ja – zamień ugotowany ryż na totalnie przepyszny deser, w którym zakocha się twoja rodzina!
02.10.2024 06:45
Wyrzucanie żywności to nic przyjemnego. Tym bardziej, jeżeli nie jest to spowodowane utratą świeżości produktu, lecz złym zmierzeniem obiadowego zapotrzebowania. Mnie również się to zdarza, nie jestem wcale żadnym wyjątkiem. Tym bardziej że do stołu siada u mnie także dwójka dzieci, których apetyt danego dnia jest absolutnie nie do zmierzenia. Nie poddaję się jednak w wysiłkach mających na celu spełnienie szlachetnych reguł ruchu zero waste. To dlatego ugotowany ryż nauczyłem się wykorzystywać – i to nie byle jak.
Cała zabawa z zero waste nie polega przecież na tym, by robić coś kompletnie na siłę. Ma być zarówno praktycznie, jak i smacznie. Ugotowany ryż jest tu dobrym przykładem, bo w prosty sposób można przerobić go na zupełnie nową potrawę. Z początku zostawiałem go na następny dzień, by ostatecznie przyrządzić zasmażane danie z woka w azjatyckim stylu. Problem w tym, że taki rarytas smakował w moim domu… tylko mi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadszedł czas refleksji, a co za tym idzie – nowego pomysłu na ugotowany ryż. Szybko doszedłem do wniosku, że tym, co sprawdzi się najlepiej, będzie… deser. Pudding ryżowy okazał się strzałem w dziesiątkę. Od kiedy zacząłem go przyrządzać z nadmiaru ugotowanego ryżu, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, by choćby jedno ziarenko musiało wylądować w koszu. Tak smaczny jest ten pudding!
Pomysł na ugotowany ryż: pudding na słodko
Składniki:
- ugotowany ryż (dla ułatwienia przyjmijmy, że jest to ok. 1 torebki),
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- 3 łyżeczki cukru białego,
- 1,5 – 2 szklanki mleka,
- ½ szklanki wiórków kokosowych,
- garść rodzynków,
- 1 łyżka masła,
- inne słodkie dodatki, na przykład mango (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Ugotowany ryż przekładam do garnka i zalewam mlekiem.
- Gotuję do osiągnięcia zamierzonej konsystencji.
- Rozpływający się w ustach kleik powinien powstać po około 30 minutach. Jest to moment, w którym dodaję do puddingu masło (można też użyć rozbełtanego jajka), oba rodzaje cukru, wiórki kokosowe i rodzynki.
- Mieszam, gotuję jeszcze przez dwie minuty i gotowe.
Pudding ryżowy podaję na ciepło z pokrojonym mango na wierzchu. A ty, na jaki jeszcze dodatek się zdecydujesz?