Wlej odrobinę do ryżu. Ziarenka się nie skleją, będą idealnie sypkie i miękkie
Co zrobić, żeby ugotowany ryż był sypki? Przede wszystkim przypilnuj, by nie rozgotować ziaren, a reszta zrobi się (prawie) sama. Kluczowe są bowiem proporcje i technika gotowania. Nie jest ona wymagająca, ale restrykcyjna - każdorazowe próby odejścia od złotego środka mogą skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. Ponadto warto znać triki, które ułatwią przygotowanie sypkich ziaren. A jeden jest banalnie prosty.
28.09.2024 10:41
Ryż gotować można na wiele różnych sposobów w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Dla jednych ryż idealny to ten kleisty, kolejni stawiają na maksymalną sypkość ziaren. Ten drugi efekt można uzyskać, stosując znany w Azji trik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby ugotowany ryż był sypki?
Za kleistość ryżu w głównej mierze odpowiada skrobia. Dlatego też zaleca się płukanie ziaren przed gotowaniem, najlepiej do czystej wody (zalewając pierwszy raz ryż zimną wodą, zauważymy, że jest ona mętna). Tak przygotowany ląduje w garnku ze świeżą, a następnie na kuchence.
Chcąc mieć pewność, że ryż będzie miał po ugotowaniu sypką konsystencję, podczas gotowania do garnka warto wlać łyżeczkę kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny). Kwasek cytrynowy znany jest z tego, że podkreśla biały kolor ziaren, a także wzmacnia ich strukturę, sprawiając, że są bardziej sprężyste. Sam dodatek kwasu cytrynowego nie zmieni smaku ryżu, a sprawi, że ziarna nie będą kleiste. To znana metoda gotowania ryżu w Azji, zwłaszcza w Indiach.
Jak ugotować ryż na sypko?
Chcąc ugotować sypki ryż, warto użyć ryżu basmati, który charakteryzuje się dłuższymi ziarnami i mniejszą zawartością skrobi. Dzięki temu po ugotowaniu jest bardziej sypki. Dodatkowo ryż przed gotowaniem należy opłukać pod zimną, bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar skrobi oraz wszelkie zanieczyszczenia.
Bardzo ważne są proporcje ryżu do wody. Na jedną porcję ryżu przypada półtorej porcji wody. W praktyce oznacza to, że na 400 g suchego ryżu przypada 600 ml wody. Woda użyta do płukania ryżu nie jest uwzględniana w tej proporcji. Istotne jest, aby ryż gotować od zimnej wody.
Po zagotowaniu wody należy zmniejszyć ogień do minimum i gotować całość na wolnym ogniu (ryż uzyskuje odpowiednią konsystencję pod wpływem pary). Nie należy zdejmować pokrywki podczas gotowania - ryż pozostawić należy na małym ogniu przez 8-10 minut. Po tym czasie powinien wchłonąć całą wodę i podwoić się objętościowo. Technika ta przypomina duszenie i jest kluczem do idealnie ugotowanego ryżu. W ostatnim kroku należy przemieszać ryż widelcem, aby uzyskał dodatkową puszystość.