W Ameryce szaleją za tym ciastem. Urzeka kolorem i zachwyca smakiem
Jesień, mimo że bywa ponura i przytłaczająca, obfituje w wiele smaków i zapachów, które cieszą tylko o tej porze roku. Jednym z takich jesiennych specjałów jest ciasto dyniowe, a najlepszą inspiracją będzie amerykański deser pumpkin pie.
27.09.2024 11:29
Zapach pumpkin pie, czyli ciasta dyniowego, przywodzi na myśl długie jesienne wieczory. Dosłownie każdy kęs skąpany jest w aromacie korzennych przypraw, a kremowa konsystencja sprawia, że deser umaszcza się na języku jak w najwygodniejszym fotelu. Trudno jest opisać wrażenia po skosztowaniu ciasta dyniowego. Po prostu trzeba go spróbować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pumpkin pie: amerykańskie ciasto dyniowe idealne na jesień
Pumpkin pie, czyli słynne amerykańskie ciasto dyniowe, to krucha tarta wypełniona kremowym nadzieniem pełnym dyniowo-korzennego smaku. Za oceanem wypiek ten szczególną popularnością cieszy się w okresie jesiennym. Zwykle ciasto dyniowe piecze się z okazji Halloween i Święta Dziękczynienia.
Pierwsze wzmianki o dyniowym cieście pochodzą już z końca XVIII wieku. Nieodzownym elementem deseru, poza oczywistą dynią, jest dodatek korzennych przypraw. Niegdyś była to mieszanka kwiatu muszkatołowego, gałki muszkatołowej i imbiru lub imbiru i ziela angielskiego. Obecnie do doprawienia amerykańskiego ciasta dyniowego stosuje się gotowe mieszanki przyprawowe tzw. pumpkin spice. Mieszankę tę bez problemu kupisz w sklepie, jednak z nie mniejszą łatwością przygotujesz ją w domu (przepis znajdziesz TUTAJ).
Ciasto dyniowe. Przepis
Składniki:
MASA
- 500 g purée dyniowego (najlepiej z dyni hokkaido),
- 270 g serka mascarpone,
- 3 jajka,
- 40 g masła,
- 100 g cukru,
- pół łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka pumpkin spice.
SPÓD
- 300 g mąki pszennej,
- 250 g masła,
- 70 g BARDZO ZIMNEJ wody,
- pół łyżeczki soli.
Przygotowanie:
- Część mąki zagnieć z masłem, aż powstanie kruszonka. Następne dodaj resztę mąki, sól i bardzo szybko zagnieć ciasto. Następnie dodaj zimną wodę i ponownie zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i schowaj na 2 godziny do lodówki.
- Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj, a następnie wyłóż nim formę do tarty (24 cm) tak, by ciasto wystawało nieco ponad brzegi. Folią aluminiową przykryj tartę, dociąż specjalnymi ciężarkami lub suchą fasolą i piecz w 200 st. C przez 20 minut. Po tym czasie zdejmij folię i piecz jeszcze przez 5 minut. Gotową tartę ostudź.
- Schłodzone purée z dyni zmiksuj z serkiem, masłem, cukrem i przyprawą. Dodaj szczyptę soli, a następnie jajka. Wymieszaj całość do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Przygotowaną masę dyniową wylej na schłodzony spód do tarty. Całość piecz w 140 st. C bez termoobiegu przez 50-55 minut.
- Ciasto dyniowe będzie gotowe, kiedy środek porusza się tylko nieznacznie.
- Tarta przed podaniem musi dobrze ostygnąć, a następnie powinna znaleźć się na co najmniej 2 godziny w lodówce.
- Serwuj z bitą śmietaną, karmelizowanymi orzechami czy cukrem pudrem.